Portal przyprawowy.pl czyli wszystko o przyprawach

Przyprawowy.pl to wyjątkowy portal poświęcony przyprawom – ich właściwościom
i  zastosowaniu.  Zapraszamy do wyprawy wgłąb aromatycznego świata.
Przyprawa to składnik dodawany do potraw, polepszający ich smak, zapach, czasem kolor. Występuje w postaci  suszonych nasion, owoców, korzeni, kory, bywa używana jako środek konserwujący. Zioła, w odróżnieniu od przyprawy, są  liściastymi, zielonymi częściami roślin, stosowanymi do aromatyzowania potraw lub/i jako ozdoba. Wiele przypraw wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Przyprawa może mieć inne zastosowania niż kulinarne, w tym lecznicze, może być wykorzystywana przy rytuałach religijnych, przy produkcji kosmetyków i perfum lub jako warzywo.

Historia przypraw

Czasy starożytne

Ludzie używali przypraw już 50 000 lat pne w Agadir w Maroko. Handel przyprawami – głównie cynamonem i pieprzem - rozwinął się w całej Azji Południowej i na Bliskim Wschodzie około 2000 pne, a w Azji Wschodniej handlowano wtedy ziołami i pieprzem. Egipcjanie używali ziół do balsamowania, a zapotrzebowanie jakie mieli, pobudziło światowy handel przyprawami. Słowo przyprawa pochodzi od francuskiego słowa „espice”, które przekształciło się w „epice”, będące łacińskim wyrazem odnoszącym się do wyglądu, rodzaju oraz typu.Już w 1000 roku pne w Chinach, Korei i Indiach medycyna oparta była na ziołolecznictwie. Wczesne zastosowania ziół i przypraw związane były z magią, medycyną, religią, tradycją oraz z konserwowaniem żywności.

Wykopaliska archeologiczne na terenie dzisiejszej Syrii (kiedyś Mezopotamii) odsłoniły na kuchennej podłodze spalony ząbek czosnku, datowany na 1700 pne. W starożytnym indyjskim eposie „Ramajana” również wspomniane są ząbki czosnku, a Pliniusz Starszy opisał, że Rzymianie używali go w I wieku ne.

W Księdze Wyjścia opisana jest historia, w której Józef został sprzedany przez swych braci handlarzom przypraw. W księdze Pieśń nad pieśniami Salomona, narrator porównuje ukochaną do wielu rodzajów przypraw. Wczesne egipskie, chińskie, indyjskie i mezopotamskie zapiski nie odnoszą się do znanych gatunków przypraw.

W Azji Południowej gałka muszkatołowa, wywodząca się z Wysp Korzennych oryginalnie miała brzmienie sanskryckie. Sanskryt jest starożytnym językiem Indii, co świadczy o tym, że  wykorzystanie gałki muszkatołowej w tym regionie znane było od dawna. Historycy uważają, że gałka muszkatołowa została wprowadzona do Europy w VI wieku pne.

Kupcy Indonezyjscy podróżowali po Chinach, Indiach, Bliskim Wschodzie i wschodnim wybrzeżu Afryki. Arabscy kupcy usprawniali trasy na całym Bliskim Wschodzie i w Indiach, a to dlatego, że Aleksandria była głównym ośrodkiem handlu przyprawami. Najważniejsze odkrycie  dla europejskiego handlu przyprawami był wiatr monsun. Żeglugę od wschodnich plantatorów przypraw do zachodnioeuropejskich konsumentów stopniowo zastąpiły śródlądowe drogi, zapoczątkowane karawanami Arabów z Bliskiego Wschodu.

Średniowiecze


"The Mullus" Uprawa pieprzu. Ilustracja z francuskiego wydania “Podróży Marco Polo”.

Przyprawy były jednym z najbardziej pożądanych i drogich produktów dostępnych w Europie w czasach średniowiecza. Najbardziej popularne były: czarny pieprz, cynamon, kminek, gałka muszkatołowa, imbir i goździki. Przypisywana średniowiecznej medycynie teoria humoryzmu (od „humor” – limfa) wskazuje na to, że odpowiednia ilość przypraw i ziół w codziennej diecie jest niezastąpiona w zapewnieniu balansu poszczególnych typów limfy.

Przyprawy importowano z plantacji Azji i Afryki, co sprawiło że były bardzo drogie. Od VIII do XV wieku, Republika Wenecka oraz sąsiadujące z nią włoskie miasta-państwa miały monopol na handel przyprawami z Bliskiego Wschodu. Przyniósł on temu regionowi bogactwo. Szacuje się, że w okresie późnego średniowiecza, każdego roku do Europy Zachodniej importowano około 1.000 ton pieprzu i 1.000 ton innych popularnych przypraw. Była to równowartość rocznej podaży ziarna dla 1,5 miliona osób. Najbardziej ekskluzywny wśród przypraw był szafran, wykorzystywany zarówno ze względu na swój żywy żółto-czerwony kolor, jak i smak. Przyprawy, które w kuchni europejskiej odeszły w zapomnienie to aframon madagaskarski - krewny kardamonu, który we francuskiej kuchni późnego średniowiecza zastępował pieprz,  a także szpikanard, galangal, pieprz długi, i pieprz kubeba.

 

Wczesne czasy współczesne

Głównym powodem wyprawy Vasco da Gama w 1499 roku do Indii  było opanowanie szlaków handlowych i regionów produkujących przyprawy. Hiszpania i Portugalia nie były zadowolone z wysokich cen przypraw, jakie ustaliła Wenecja. Mniej więcej w tym samym czasie, Krzysztof Kolumb powrócił z Nowego Świata i opisał inwestorom nowe, dostępne tam przyprawy.

Innym źródłem konkurencji w handlu przyprawami w XV i XVI wieku była Republika Raguzy na południu Chorwacji.

Walki z Afonso de Albuquerque (1453-1515) pozwoliły Portugalii przejąć kontrolę nad szlakami morskimi do Indii. W 1506 zajął on wyspę Socotra na Morzu Czerwonym, a w 1507 Ormuz w Zatoce Perskiej. Gdy został wicekrólem Indii, zajął wyspę Goa w 1510, a rok później Malakkę na Półwyspie Malajskim .Portugalia może teraz importować bezpośrednio z Syjamu, Chin i z Wysp Korzennych. Jedwabny Szlak uzupełnił portugalskie trasy morskie przynosząc przez Lizbonę do Europy skarby Wschodu, w tym przyprawy.

Wraz z odkryciem Nowego Świata pojawiły się nowe przyprawy, w tym ziele angielskie, papryka chilli, wanilia i czekolada. Handel przyprawami z Ameryką kwitł, stał się bardzo dochodowy w XIX wieku, przynosząc wiele nowych przypraw.

Na Karaibach, wyspa Grenada jest dobrze znana z uprawy i eksportu wielu przypraw, w tym gałki muszkatołowej, która została tam wprowadzona przez osadników.

 

Zioła - uprawa

Stwórz swój własny zielnik.

Zachęcamy do stworzenia własnego zielnika. Potrzeba do tego jedynie nieco
miejsca – doskonały będzie kuchenny parapet. Zielnik zapewni nam dostęp
do ziół przez cały rok. Uprawa popularnych ziół jest jeszcze w przygotowaniu
i zapraszamy do odwiedzin wkrótce.

 

 

Mieszanki przypraw

Popularne  mieszanki przyprawowe:

  • Advieh - Iran
  • Baharat - kraje arabskie - zobacz więcej
  • Bahian - Brazylia - zobacz więcej
  • Berbere - Etiopia - zobacz więcej
  • Chaat masala - Indie i Pakistan
  • Chili powder (proszek) - Meksyk, Teksas - mieszanka sproszkowanej czerwonej papryki chili i innych przypraw, takich jak kmin rzymski, oregano, zobacz orginalny przepis na chilli powder
  • Curry (Azja, Afryka) - zobacz więcej o curry
  • Przyprawa pięciu smaków - Chiny - mieszanka zawierająca cynamon (chiński), anyż gwiazdkowy, goździk... czytaj więcej
  • Fines herbes - basen morza śródziemnego - mieszanka świeżych ziół: pietruszka, szczypiorek, estragon
  • Garam masala (Południowa Azja) - zobacz więcej
  • Goda masala - Południowa Azja - słodka mieszanka przypraw
  • Hara masala - Indyjska zielona pasta masala - zobacz więcej
  • Harissa (Afryka Północna) - zobacz więcej
  • Hawaij - jemeńskie mieszanki przyprawowe używane głównie do zup i kawy
  • Przyprawy do Jabłecznika Apple Pie Spice - Anglia, USA - zobacz skład
  • Przyprawa Jerk - Jamajka
  • Khmeli suneli - Gruzja, rejon Kaukazu
  • Madras masala - Indyjska mieszanka przypraw - zobacz więcej
  • Masala - ogólna nazwa dla dowolnej mieszanki przypraw używanych w Azji Południowej
  • Mixed spice - brytyjska mieszanka m. in. cynamonu, gałki muszkatołowej, ziela angielskiego... czytaj więcej
  • Montreal Stek - mix do steków i mięs z grilla
  • Mulling spices, rozcierane przyprawy europejska mieszanka przypraw w skład której wchodzi cynamon, goździki, ziele angielskie, gałka muszkatołowa i suszone owoce
  • Old Bay Seasoning - Stany Zjednoczone
  • Panch phoron - Indie i Bangladesz - bengalska mieszanka 5 przypraw...czytaj więcej
  • Pieprz cytrynowy - mieszanka pieprzu czarnego/białego, kwasku cytrynowego, cukru, czasami cebuli - używany jest do ryb - Zobacz więcej o pieprzu
  • Pumpkin Pie Spice - Przyprawy do ciasta dyniowego -  - Stany Zjednoczone - zobacz więcej
  • Quatre épices - francuska mieszanka pieprzu, goździków, gałki muszkatołowej i imbiru
  • Ras el hanout Afryka Północna, popularna wieloskładnikowa mieszanka z Maroko. zobacz więcej
  • Shichimi togarashi - Japonia
  • Shoarma (Shawarma) - kraje arabskie, mieszanka do mięsa, głównie jagnięciny i baraniny - skład to np. pieprz biały, goździki, cynamon, kardamon, kozieradka, kumin, kurkuma
  • Sól czosnkowa, koperkowa
  • Tandoori masala, Północna Azja, mieszanka przypraw do pieczonych mięs
  • Vegeta - Chorwacja
  • Za'atar - Bliski Wschód - zobacz więcej
  • Sharena sól (dosłownie "kolorowa sól", Bułgaria) - zawiera cząber, paprykę, kozieradkę i sól
  • Zioła prowansalskie - Francja, Włochy - mieszanka tymianku, majeranku, rozmarynu, bazylii, liścia laurowego, a czasem lawendy) zobacz więcej

Zioła prowansalskie

zioła prowansalskieZioła prowansalskie - co wchodzi w skład ziół prowansalskich?

Jest to tradycyjna mieszanka aromatycznych ziół, które kwitną w górach południowej Francji podczas gorących letnich miesięcy. Zioła używa się świeże lub suszone. Zazwyczaj w skład mieszanki ziół prowansalskich wchodzi: tymianek, rozmaryn, oregano, cząber, estragon i majeranek, a czasami dodatkowo: liść laurowy, koper, trybula lub mięta.

Mniej tradycyjna jest lawenda i dodaje się ją dla turystów, którzy kojarzą pola lawendy jako symbol Prowansji. Tradycyjny czy nie, dodatek lawendy jest miłym akcentem.

Zastosowanie ziół prowansalskich

Zioła prowansalskie to dobry dodatek do każdej potrawy z regionu Morza Śródziemnego, w szczególności zmieszany z oliwą z oliwek pasuje do fileta z kurczaka, ryby, pomidorów i pieczonych ziemniaków. Zioła dodawane są do sosu do pizzy oraz posypywane są nimi kebaby przed pieczeniem. Ta mieszanka ziół stosowana jest również do przyprawiania sałatek, sosów i serów, a także zup i gulaszy. Warto też natrzeć mieszanką ziół prowansalskich całego indyka lub piersi przed pieczeniem.

 

Podczas grillowania dla uzyskania aromatu można dodać szczyptę lub dwie ziół prowansalskich do gorącego węgla.

Zioła prowansalskie są często sprzedawane w tradycyjnych słoikach z terakoty, które sprawiają, zarówno uroczy i efektowny prezent  jak i skuteczny pojemnik do przechowywania i utrzymania świeżości ziół.

zioła prowansalskie sklepKUP dobre ZIOŁA PROWANSALSKIE w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Portal Przyprawowy - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.