Smaczny i zdrowy chrzan tarty

Kategoria: Artykuł
słoik chrzanuChrzan to przyprawa nadająca potrawom charakterystycznej ostrości i wyrazistości. Bardzo dobrze podkreśla smak zup, sosów, czy innych dań. Może być podawany na zimno do kanapek , czy sałatek, ale również na ciepło na przykład w sosie chrzanowym czy musztardowym. Chrzan tarty cenimy nie tylko za jego wyjątkowy smak lecz również niezwykłe właściwości zdrowotne.

Już w starożytnym Rzymie i Egipcie ceniono dobroczynne działanie i smak chrzanu tartego. W Europie stał się on popularny jednak dopiero w XI wieku. Obecnie nie wyobrażamy sobie kuchni bez tego dodatku. Jaką rolę odgrywa on w dla naszego zdrowia?

Liczne zalety chrzanu

Z pewnością chrzan można uznać za silnie działający naturalny antybiotyk. dzięki jego silnemu działaniu bakteriobójczemu. Zabija on również wirusy. Jest więc niezastąpiony w przypadku przeziębień czy grypy. łagodzi ból gardła i kaszel. Na tego typu dolegliwości warto zastosować miksturę będącą mieszanką chrzanu z miodem i dodatkiem goździków. W okresie wzmożonej zachorowalności warto częściej sięgać po chrzan tarty zapobiegawczo.

Ponadto przyprawa działa korzystnie na układ pokarmowy. Pobudza apetyt, reguluje pracę układu trawiennego i pęcherzyka żółciowego. Chrzanem tartym powinny zainteresować się szczególnie osoby dbające o sylwetkę. Dodatek przyśpiesza bowiem metabolizm i pomaga walczyć ze zbędnymi kilogramami. Po spożyciu chrzanu nasz organizm się rozgrzewa, co przyśpiesza spalanie tłuszczu, który zalega w naszym ciele.

Dodatkowo chrzan jest znany z właściwości odkażających. Pomoże przy nieprzyjemnych bólach stawów i kości, które pojawiają się przy wielu schorzeniach. Jest to cenny składnik diety rozrzedzający krew. Ponadto pomaga w walce ze złym cholesterolem. Czasami może zastąpić nawet leki obniżające poziom złego cholesterolu, jeżeli sytuacja nie jest jeszcze zbyt poważna.

Skąd biorą się te niezwykłe właściwości chrzanu? To dzięki bogactwu takich witamin, jak A, B, B1, B2, C, E. Co więcej, chrzan tarty ma również sporo składników mineralnych. Niektóre z nich to: wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk czy siarka. Poza tym w chrzanie znajdzie sporo błonnika, flawonoidów zapobiegających procesom starzenia oraz olejków eterycznych.

Chrzan w kosmetyce

Dodatek chrzanu tartego nie tylko poprawi smak dań. Może być cennym składnikiem domowych kosmetyków rozjaśniających, wygładzających i odmładzających. Wystarczy odrobinę chrzanu połączyć ze śmietaną i jako maseczkę położyć na twarz na 10 minut. Taki zabieg sprawi, że cera będą odżywiona, jasna, a piegi i przebarwienia się zmniejszą. Maseczka jest również idealna do cery z problemami, ponieważ zabija bakterie odpowiedzialne za tworzenie się trądziku.

Podobnie może działać chrzanowy tonik, który również wykonamy w domu. Wystarczy kilka łyżeczek chrzanu tartego zalać wodą. Po jakiś czasie ciecz odcedzamy i przelewamy do pojemnika, w którym będzie on przechowywany w lodówce. Wacikiem zwilżonym tonikiem należy codziennie przemywać twarz. Mikstura działa przeciwzmarszczkowo, rozjaśniająco i silnie bakteriobójczo. Można ją przechowywać w lodówce prze kilka dni. Stworzenie takich kosmetyków nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych, zaś ich działanie jest czasem nawet silniejsze niż tych kupowanych w sklepach. Ponadto nie zawierają one konserwantów, czy innych sztucznych dodatków.

Z dobroczynnych właściwości chrzanu można więc korzystać nie tylko w kuchni, lecz również w kosmetyce.

Ciekawostek do napisania artykułu dostarczył Vitapol, który poleca chrzan tarty i inne tradycyjne specjały.

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Smaczny i zdrowy chrzan tarty - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.