Dieta dla seniora
Dieta dla seniora – co powinno znaleźć się w diecie osoby starszej?
Nasze społeczeństwo starzeje się coraz szybciej, a dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń. Przeszło 20% osób zamieszkujących nasz kraj to osoby w wieku powyżej 65 lat. Dzisiejszy senior nie ogranicza się do siedzenia w fotelu, a chce być osobą aktywną i korzystać z życia tak długo, jak to tylko możliwe. Pomóc w tym może odpowiednio zbilansowana dieta, która opóźni procesy starzenia i poprawi samopoczucie. Jak powinna być dieta dla seniora, by dostarczała mu potrzebnych składników odżywczych? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Unikaj tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych - mogą powodować wiele poważnych chorób
Cukry proste i tłuszcze zwierzęce jedzone w nadmiarze narażają nas na wiele niebezpiecznych chorób. Podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, a w konsekwencji zwiększone ryzyko udaru mózgu lub zawału serca - to wszystko grozi seniorom, dla których niezdrowe jedzenie jest podstawą odżywiania. W tym przypadku liczy się nie tylko odpowiednie dobranie kaloryczności diety, ale przede wszystkim wysoka jakość poszczególnych posiłków, które powinny być mało kaloryczne, ale równocześnie bardzo wartościowe. Styl życia seniorów sprawia, że dieta powinna odgrywać w tym przypadku kluczowe znaczenie. Musi pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne i dbać o właściwą pracę wszystkich organów.
Niestety samodzielne dbanie o zdrowe odżywianie jest bardzo trudne, a w przypadku seniorów często niemożliwe. Czasami samo ułożenie diety jest łatwiejsze, niż jej przestrzeganie. Codzienne gotowanie nie należy do zajęć najprzyjemniejszych, ale sposobem może być dieta pudełkowa. Catering dietetyczny zapewnia najlepsze składniki odżywcze dla seniorów w pysznych, dostosowanych do ich stylu życia porcjach. To niezwykle wygodny sposób, by uwolnić się od gotowania, ale jednocześnie dbać o swoją dietę w sposób niezwykle wygodny i prosty. Przykłady takich gotowych diet dla osób starszych znaleźć można np. na stronie trendycatering.pl, która oferuje również możliwość ich zamówienia bezpośrednio do domu.
Zadbaj o dużą ilość łatwostrawnych owoców i warzyw - dostarczają wielu cennych witamin i minerałów
Dieta bogata w warzywa i owoce dostarcza wielu bardzo cennych składników, które zmniejszają ryzyko poważnych chorób. Bardzo istotne, że w ich składzie znaleźć można pokaźną porcję antyoksydantów, które chronią przed nowotworami i pomagają w lepszym funkcjonowaniu organizmu. Piramida żywienia seniorów nie różni się wiele od tej, dla osób młodszych. Należy jednak zwrócić uwagę, by dieta dla osób starszych zawierała mniejszą ilość kalorii. Bardzo ważne jest też, by senior unikał niezdrowych tłuszczy i cukrów, bo bardzo mocno obciążają organizm i źle wpływają na układ krążenia.
Owoce i warzywa powinny być podstawą, ale odpowiednio zbilansowana dieta powinna zapewniać też dobrej jakości białko, węglowodany i tłuszcze roślinne. Bardzo ważne w przypadku seniorów jest nie tylko to, co jedzą, ale także, w jaki sposób to robią. Osoba starsza powinna odżywiać się regularnie. Ważne, by posiłki były niewielkie, ale spożywane w odstępach 2-3 godzinnych. Zmniejszona kaloryczność nie znaczy, że senior powinien jeść mniej składników odżywczych. Bardzo istotne jest, by jedzenie przygotowywane było na świeżo i dostarczało starszemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje.
Nie zapomnij o ruchu - sama dieta nie wystarczy!
Zasady zdrowego stylu życia obejmują nie tylko dobrze zbilansowaną dietę, ale także odpowiednią ilość wysiłku fizycznego więcej informacji możecie przeczytać na https://www.fitbootcamp.pl/. Wcale nie chodzi tu o to, by senior był wyczynowym sportowcem, ale dłużysz spacer, jazda na rowerze czy pływanie w basenie mogą poprawić kondycję, zmniejszyć dolegliwości bólowe czy wreszcie poprawić sen. Wysiłek fizyczny jest niezwykle istotny, bo w trakcie ćwiczeń dotleniamy mózg i wzmacniamy mięśnie. Bardzo ważną zaletą zdrowego stylu życia jest stała kontrola wagi. Dieta lekkostrawna połączona z aktywnością fizyczną do minimum redukują ryzyko nadwagi, a co za tym idzie, ułatwiają działanie całego układu mięśniowo szkieletowego. Jest to szczególnie ważne dla seniorów, bo mają oni przeważnie mocno zużyte stawy, które mogą powodować spore dolegliwości bólowe. Odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej i silne mięśnie to podstawa, by takich dolegliwości nie doświadczać wcale.
Pamiętajmy jednak, by w przypadku seniorów ostrożnie dobierać obciążenia treningowe. Jeśli dana osoba do tej pory rzadko wychodziła z domu, nie możemy rzucić jej na głęboką wodę i kazać pływać przez 60 minut bez przerwy. Ważny jest w tym przypadku umiar, zdrowy rozsądek i systematyczne zwiększanie zakresu ćwiczeń. Dzięki temu uzyskamy bardzo fajne efekty, a senior nie będzie cierpiał z powodu nawracających kontuzji, które mogą się przydarzać, jeśli nie zachowamy odpowiedniego natężenia aktywności fizycznej. Bardzo ważne, by zadbać też o odpowiednie nawodnienie, ponieważ wysiłek fizyczny sprzyja pozbywaniu się wody z organizmu, a przecież pełni ona w nim bardzo istotną rolę, a w przypadku osób starszych nawet niewielkie odwodnienie może mieć bardzo poważne konsekwencje.