Jakie przyprawy są potrzebne do guacamole?

Kategoria: Rozmaitości
guacamoleGuacamole to rodzaj pasty, dipu, salsy przyrządzany na bazie awokado. Serwuje się je na zimno, jako dodatek do potraw zarówno ciepłych, jak i zimnych. Można on być gęstym sosem do potraw takich, jak meksykańskiego burito czy quesadilla, a nawet do pieczonego kurczaka i owoców morza. Guacamole doskonale sprawdza się jako dip do chrupiących chipsów z tortilli tzw. nachosów oraz warzyw pokrojonych w słupki. Można go też wykorzystywać, jako pastę do chleba.

Skąd się wzięło guacamole?

Zielona pasta guacamole to aztecki wynalazek – jej ojczyzną jest Meksyk, gdzie znana była już w XV wieku. Aztekowie przyrządzali ją na bazie awokado, które ówcześnie stanowiło jeden z podstawowych produktów ich kuchni. Owoc awokado cieszył się wielką popularnością nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim z powodu dużej zawartości białka i tłuszczu, a więc niezbędnych wartości odżywczych. Aztekowie zielony sos nazwali „ahuaca-mulli”, co dosłownie oznacza „sos z awokado”. Ludy Azteckie uważały guacamole za afrodyzjak, przez co jeszcze chętniej je przyrządzali.

Gdy na ziemie Azteków dotarli koloniści z Hiszpanii, bardzo szybko pokochali owoc awokado i przygotowywane z niego guacamole. Przybysze z Europy zapragnęli uprawiać roślinę również na swoim kontynencie. Po wielu próbach uznano to jednak za niemożliwe.

Podstawa guacamole od wieków jest ta sama: awokado, cebula, pomidor i chili. Z biegiem czasu lista składników sosu uległa jedna zmianie – została rozszerzona o kolendrę i limonkę. Warto wiedzieć, że składniki te, choć kojarzone z kuchnią meksykańską, zostały do niej włączone dopiero przez Hiszpanów.

Awokado to podstawa!

Idealne awokado to podstawa guacamole. Owoc ten jest najważniejszym i bazowym składnikiem zielonej pasty. Musi być on bardzo dojrzały, miękki i z maślanym wnętrzem. Jeśli naciśnięte palcem awokado daje się z łatwością odkształcić – uznawane jest za idealne. Do przygotowywania zielonego meksykańskiego sosu można użyć dowolnej odmiany awokado, choć wielu smakoszy i znawców kuchni poleca odmianę Hass, którą można rozpoznać po charakterystycznej, chropowatej, brązowej skórce. Owoce są kremowe i mają delikatny, orzechowy posmak. Inną, polecaną odmianą jest Furte o delikatnym, maślanym środku.

Przepis na klasyczne guacamole:

  • 2 dojrzałe owoce awokado
  • sok z 1 limonki
  • 1 ząbek czosnku
  • ½ czerwonej, niedużej cebuli
  • kawałek papryczki chili – najlepiej bezpestkowej serrano
  • garść świeżej kolendry
  • sól do smaku

Awokado należy przekroić na pół i usunąć pestkę z wnętrza owocu. Miąższ najlepiej jest wydrążyć łyżką i przełożyć do miseczki. Od razu trzeba go skropić sokiem z limonki, aby nie zaczął czernieć. Za pomocą widelca trzeba teraz rozgnieść awokado, przy czym nie musi to być jednorodna, gładka masa – różnorodne struktury: grudki i większe kawałki sprawiają, że guacamole jest jeszcze ciekawsze w smaku. Wszystkie dodatki: ząbek czosnku, cebulę, papryczkę i listki kolendry należy drobno posiekać i następnie dodać do miąższu awokado. Na koniec pastę można doprawić do smaku solą.

Przepis na doskonały, oryginalny sos guacamole, a także wiele inspiracji można znaleźć na stronie: https://www.cocacola.com.pl/historie/jak-zrobic-doskonaly-sos-guacamole.

Modyfikacje guacamole

Podstawowa pasta guacamole to doskonała baza do kulinarnych kombinacji według własnych upodobań. Jeśli dodamy do niej bazylii i suszonych lub/i koktajlowych pomidorów, nadamy jej śródziemnomorski smak. Wzbogacając klasyczne guacamole o sezam i olej sezamowy sprawimy, że zyska ono azjatycką nutę.

Guacamole to pasta z awokado, która jest idealna do wielu przekąsek. Sprawdzi się ona na każdej domowej imprezie. Zielony dip można przygotować na wiele sposobów – zaczynając od klasycznego, podstawowego przepisu. Taka baza pozwala później na różnorodne modyfikacje. Używając dodatkowych przypraw można jej nadawać zupełnie nowy smak.

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Jakie przyprawy do guacamole? - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.