Kozie mleko - garść powodów by je pić

Kategoria: Rozmaitości

mleko kozieKażdy z nas chce odżywiać się zdrowo i wartościowo. Doskonale zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że zależy od tego nasze samopoczucie oraz zdrowie organizmu. Często jednak w naszej diecie nie ma wielu cennych i wartościowych produktów. Jednym z tych, które warto wspomnieć jest z całą pewnością mleko kozie. Ma ono wiele zalet, które sprawiają, że sięganie po nie regularnie z całą pewnością wyjdzie nam na dobre. Warto je poznać!

Większość z nas przyzwyczaiła się do tego, że zarówno mleko, jak i jego przetwory pochodzą od krów. Nie ma w tym nic dziwnego - mleko krowie jest tanie i ogólnodostępne. Kiedy jednak przyjrzymy się mu bliżej bez trudu dojdziemy do wniosku, że nie jest to najlepsze co możemy dać swoim bliskim i sobie. Stąd też rosnąca popularność koziego mleka. Dlaczego warto wprowadzić je do diety?

Skład bogaty w to co wartościowe

Podstawową zaletą koziego mleka jest bez wątpienia jego bogaty w witaminy i cenne substancje odżywcze skład. Specjaliści, którzy prowadzą badania nad kozim mlekiem zgodnie twierdzą, że przypomina on swoim składem ludzkie mleko, dzięki czemu jest ono niezwykle łatwo przyswajalne - również przez najmłodszych. Badania wykazują, że mleko to może być podawane nawet niemowlętom powyżej 4 miesiąca życia. Z tego powodu dodawane jest do preparatów i mieszanek mlecznych dla dzieci. Dzieje się tak między innymi z powodu niskiego poziomu kazeiny - substancji, która często uczula. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Mleko od kozy jest lekkostrawne i posiada mniejszą strukturę komórek tłuszczowych. Jest więc dobrze wchłaniane przez nasz organizm.

W mleku kozim znajdziemy bardzo dużo wapnia, fosforu, potasu a także witamin A, B1, B2, PP i C. Dzięki temu znacznie lepiej niż mleko krowie zaspokaja nasze zapotrzebowanie na witaminy oraz pomaga wzmacniać kości.

Warto również zauważyć, że mleko to zawiera sporo kwasów tłuszczowych omega-6. Kwasy te odpowiadają za prawidłową pracę mózgu oraz pozwalają obniżać poziom złego cholesterolu.

Mleko, które leczy

Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? Tymczasem to prawda. Prowadzone nad mlekiem kozim badania niejednokrotnie pokazały już, że jest to produkt, który może pomóc nam w walce o zdrowie. Lista schorzeń, w jakich może pomóc nam regularne spożywanie mleka koziego. jest naprawdę długa. Co więcej, są to informacje potwierdzone przez specjalistów prowadzących badania naukowe nad żywnością - możemy więc im ufać.

 

Przede wszystkim mleko kozie to doskonały wybór dla osób, które cierpią z powodu problemów z układem pokarmowym. Zaobserwowano pozytywny wpływ tego mleka na funkcjonowanie żołądka i jelit. Mleko kozie jest również zalecane u osób, które cierpią z powodu zapalenia żołądka, płuc i oskrzeli. Mleko wspomaga odporność organizmu, dzięki czemu o wiele łatwiej jest nam pokonać infekcje i stany zapalne.

Mleko kóz ma również zbawienny wpływ na nasz wygląd. Wbrew pozorom, wcale nie musimy się w nim kąpać jak Kleopatra - choć oczywiście to również może pomóc i sprawić, że nasza skóra będzie gładka i promienna. Niemniej jednak naukowcy zaobserwowali, że regularne spożywanie mleka koziego oraz jego przetworów pomaga osobom, które zmagają się egzemą.

Doskonały smak

Sporo powiedzieliśmy już o zdrowotnych właściwościach mleka koziego. Wszyscy jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że mleko powinno być nie tylko zdrowe, ale również po prostu nam smakować. Na szczęście w przypadku mleka od kóz nie powinno być z tym problemem. Jego smak jest bowiem nieco słodszy niż mleka krowiego. Doskonale smakuje również przetworzone - szczególnie w postanie delikatnych, kremowych serów. Dlatego też coraz częściej goszczą one na stołach smakoszy z całego świata. Na rynku możemy obecnie znaleźć wiele różnych przetworów z tego mleka - warto je więc poznać.

Podsumowując, nawet jeśli do tej pory nigdy nie mieliśmy okazji spróbować pysznego koziego mleka lub jego przetworów nie warto się tego obawiać. Połączenie doskonałego smaku z cennym składem i prozdrowotnymi właściwościami to najlepszy argument przekonujący do polubienia mleka koziego. Przekonało się o tym już wiele osób, które polubiły ten rodzaj mleka.

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Kozie mleko - garść powodów by je pić - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.