Pieczarki, boczniaki i kurki w kuchni

Kategoria: Rozmaitości

pieczarkaW polskich lasach jest około 30 gatunków jadalnych grzybów. Jednak najchętniej i najczęściej używane w kuchni są u nas pieczarki, boczniaki, kurki, borowiki i maślaki.

Mogą być one zarówno dodatkiem, jak i głównym składnikiem wielu potraw.

Wielozadaniowa pieczarka

Pieczarka dwuzarodnikowa rośnie dziko ale jest także hodowlaną odmianą tego popularnego grzyba. Można ją jeść na surowo, marynowaną w occie, faszerować, dodać do szaszłyków, panierować i smażyć. Jest nieodłącznym składnikiem zapiekanek i gołąbków. Wyśmienity i delikatny w smaku sos pieczarkowy świetnie komponuje się z kopytkami, plackami lub kotletami ziemniaczanymi lub mięsnymi pulpetami. Bardzo często osoby, które nie lubią grzybów przepadają za pieczarkami ponieważ są dużo delikatniejsze w smaku i np. w przeciwieństwie do maślaków nie nadają potrawom lepkiej konsystencji.

Flaki z boczniaka, jajecznica z kurkami i bigos

Grzyby można smażyć, dusić, piec, blanszować, gotować, suszyć i marynować. Przyrządza się z nich sosy, farsze, zupy, pasztety, kotlety. Stosuje jako dodatek do dań mięsnych, dań z kapusty. Kurki tak jak boczniaki to grzyby o nieco twardszej strukturze, które najczęściej wykorzystywane są do przyrządzania sosów. Bardzo dobrze komponują się jako dodatek do jajecznicy. Boczniak jest bardzo ciekawym kulinarnie grzybem. Podobny w smaku do kurki, ale bez goryczkowej nuty. Można go panierować, obgotowywać, robić z niego przepyszne kotlety, flaki, świetnie sprawdza się również jako dodatek do szaszłyków czy past i pasztetów do pieczywa.

kurkaSuszenie grzybów w domu

Ponieważ grzyby składają się przede wszystkim z wody, to suszenie jest najlepszą metodą by wydobyć z nich kwintesencję smaku i aromatu. Najlepsi do tego są ich najszlachetniejsi przedstawiciele, czyli borowiki, podgrzybki i prawdziwki. Grzyby możemy suszyć w piekarniku, specjalnych suszarkach. Przygotowując grzyby do suszenia najpierw trzeba je bardzo dokładnie oczyścić. Gdy nie są mocno zabrudzone najlepiej ich nie płukać tylko przetrzeć wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Maślaki do suszenia obieramy ze skórki. Odcinamy kapelusze i trzonki. Trzonki możemy pokroić na mniejsze części, natomiast kapelusze – jeśli nie są bardzo duże – najlepiej suszyć w całości. Tak przygotowane grzyby suszymy na papierze do pieczenia w półotwartym piekarniku – jest to niezbędne z uwagi na dużą ilość wody, która będzie odparowywała. Właściwie wysuszone grzyby po naciśnięciu lekko się uginają, natomiast pod wpływem mocniejszego nacisku łamią. Wysuszone grzyby najlepiej przechowywać w zamykanych dużych słojach.

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Pieczarki, boczniaki i kurki w kuchni - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.