Zdrowie zamknięte w ziołach - kiedy warto je pić

Kategoria: Rozmaitości

zdrowe ziołaNiektóre produkty roślinne to nie tylko fenomenalne przyprawy, urozmaicające smak wielu potraw w naszych jadłospisach. Zdarzają się bowiem składniki, dzięki którym można poprawić kondycję zdrowotną i ogólne samopoczucie, bez konieczności uciekania się do środków farmakologicznych. Które zioła warto mieć na co dzień w domowej apteczce? Jakie rośliny powinno się posadzić w kuchni lub na balkonie, by cieszyć się ich aromatem i właściwościami? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Zioła – nie tylko do kulinariów

Przywykliśmy do tego, że zioła stanowią jeden z kluczowych dodatków w pysznej i aromatycznej kuchni. Jednak świeże i suszone produkty roślinne tego typu przydają się również w innych przestrzeniach.

Kiedy warto postawić na zioła? Rośliny zawierają rozmaite składniki aktywne. Świadomość ich obecności oraz działania pozwala wykorzystać takie produkty jako cenne składniki lecznicze, wspierające walkę z różnymi codziennymi infekcjami. Niektóre zioła bywają używane jako naturalne suplementy diety, które poprawiają kondycję fizyczną i wspierają podstawowe procesy życiowe.

Zioła można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Niektóre z nich, zwłaszcza te egzotyczne, można bez trudu zdobyć w wyspecjalizowanych zielarniach takich, jak Evital.pl. Inne znajdziemy na rodzimych łąkach i polach.

Właściwości prozdrowotne ziół

Fitoterapia to dziedzina medycyny naturalnej, w której zamiast preparatów sztucznie wytwarzanych stosuje się ziołolecznictwo. Produkty roślinne są wykorzystywane do profilaktyki i leczenia wielu chorób.

Często stawia się na rozwiązania, w których pojawiają się pojedyncze zioła. Dużą popularnością cieszą się także mieszanki ziołowe, przygotowywane według tradycyjnych receptur, opracowanych na przykład przez ojca Klimuszkę lub ojca Srokę. Niektórzy sięgają nawet po przepisy Hildegardy z Bingen, średniowiecznej mniszki, która dokładnie poznała świat ziół i ich właściwości. Do tej pory jej preparaty cieszą się olbrzymią popularnością.

Zioła zawierają wiele cennych składników. Znajdziemy w nich witaminy, minerały oraz inne składniki aktywne przekładające się na działanie prozdrowotne.

Po które zioła sięgać na rozmaite dolegliwości?

Kiedy zioła mogą być przydatne? Warto sięgać po nie w rozmaitych sytuacjach. Coraz więcej osób widzi w nich zdrowszą alternatywę dla środków farmakologicznych. Zioła potrafią bowiem wspomóc kondycję oraz zmniejszyć rozmaite dolegliwości.

W jakich przypadkach sprawdzają się najlepiej? Dużo mówi się na temat środków ziołowych wspierających układ pokarmowy. Potrafią wspomóc proces trawienia, przyspieszyć metabolizm, wyregulować perystaltykę jelit. Wiele mieszanek ziołowych powinno się spożywać tuż po obfitym posiłku, aby poprawić pracę żołądka. Do takich produktów zalicza się na przykład herbatkę miętową lub szałwię.

Niektóre zioła mają zbawienny wpływ na działanie dróg żółciowych i wątroby. Wspierają regenerację narządu, poprawiają jego pracę oraz usuwają toksyny, gromadzące się w organizmie. Do takich środków zaliczają się choćby suplementy diety z ostropestem plamistym.

Zioła to jednak nie tylko środki na trawienie. Bywają choćby wielkim wsparciem dla osób, które miewają problemy ze snem lub cierpią z powodu nadmiaru stresów. W takich sytuacjach warto sięgać po produkty z kozłkiem lekarskim lub melisą. Dzięki nim łagodzi się objawy stresu, poprawia samopoczucie, a także łatwiej zasypia po nawet bardzo trudnym dniu.

Pyszne i zdrowe zioła - kto może po nie bezpiecznie sięgać?

Dlaczego jeszcze warto sięgać po zioła? Ich wielką zaletą jest fakt, że mogą z nich bezpiecznie korzystać osoby w różnym wieku, w tym nawet dzieci. Wiele ziół rekomenduje się także kobietom w ciąży lub karmiącym piersią jako zdrowsze rozwiązaniem niż typowe środki apteczne. Często napary ziołowe zastępują w ich diecie zwykłą, czarną herbatę.

Zioła wyróżniają się intensywnym smakiem i aromatem, który wiele osób po prostu lubi. Wówczas sięgają po tego typu produkty z czystej przyjemności, równocześnie ciesząc się ich wartościowymi właściwościami. Bogactwo produktów roślinnych sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. I to właśnie w przypadku ziół jest najpiękniejsze – są pyszne, zdrowe i po prostu niezastąpione.

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Zdrowie zamknięte w ziołach - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.