Cynamonowiec wonny (kasja)

Kategoria: Przyprawy

kasjaCynamonowiec wonny (kasja)

Cinnamomum cassia, Rodzina: wawrzynowatych

Cynamonowiec wonny to aromatyczna kora, podobna do cynamonu, jednak o innej jakości i natężeniu smakowym. Jest ciemniejszy, węższy i bardziej chropowaty, a jego zewnętrzna część o fakturze korka zwykle nie jest usuwana. Podczas gdy zewnętrzna partia rośliny jest szorstka i szarobrązowa, wewnętrzna sprawia wrażenie gładszej i czerwonobrązowej. Cynamonowiec jest mniej kosztowny od cynamonu, a w zmielonej formie czasami sprzedaje się go jako cynamon.

Kupowany w formie lasek cynamon jest zwijany w pojedyncze rurki, tymczasem cynamonowiec rolowany z dwóch stron do środka przybiera formę zwoju. Pąki cynamonowca wyglądają jak goździki. Wysuszone, nieprzejrzałe owoce osiągają około 14 milimetrów długości i 7 milimetrów szerokości. Cynamonowiec wywodzi się z Birmy, ale rośnie również w Chinach, Indochinach, wschodnich i zachodnich Indiach oraz środkowej Ameryce.

Od czasów cesarza Chen Nunga (2700 B.C.) był nazywany „kwei” jako najstarsze zioło chińskie. Dotarł do Europy w okresie klasycznym wraz z arabskimi i fenicjańskimi kupcami, w średniowieczu natomiast znane już były pączki cynamonowca.
Istnieje wiele odmian przyprawy, włączając cynamonowca chińskiego i birmańskiego występujących w zrolowanej formie. Ta różnorodność sprzyja rozwojowi zastosowań rośliny.

Opis cynamonowca (kasja)

Liście indyjskiego cynamonowca (Cinnamomum tamala) są wykorzystywane jako zioła (tejpat). Cynamonowiec indonezyjski (Cinnamomum burmanni) lub cynamonowiec z Padang ma delikatniejszą fakturę i jest podwójnie zwinięty – to on najczęściej jest sprowadzany do Północnej Ameryki. Cynamonowiec z Sajgonu (Cinnamomum loureirii) jest rodzimą rośliną indonezyjską, ale rośnie również w Japonii i Korei. Cinnamomum olivieri jest australijskim substytutem cynamonowca i cynamonu. W Papui Nowej Gwinei jako ich zamiennika używa się natomiast kory mossoia (cinnamomum).

Bukiet: pączki mają lekki aromat, natomiast korę charakteryzuje słodko-kwaśny posmak podobny do cynamonu, ale bardziej ostre.
Smak: zarówno kora jak i pączki mają podobny posmak – ciepły, słodki i nieco ostry. Skala ostrości: 3.

Używanie i przechowywanie cynamonowca wonnego (kasja)

Ze względu na szorstką i twardą powierzchnię kora cynamonowca niełatwo poddaje się mieleniu. Można jej używać w całości w formie lasek i rulonów, które podczas gotowania wyprostują się. Pączków cynamonowca również używa się w całości. Jeśli przepis wymaga formy sproszkowanej, najlepiej kupić przyprawę już zmieloną. Przechowywać należy w szczelnych pojemnikach.

cynamon kasjaZastosowanie kulinarne cynamonowca wonnego

Tam, gdzie cynamon i cynamonowiec są rozróżniane, cynamon jest dodawany do słodkich potraw lub tych, które wymagają łagodniejszego przyprawienia, cynamonowiec natomiast sprawdza się w połączeniu z głównymi daniami o słonym, intensywnym smaku. W wielu państwach obie przyprawy są jednak używane zamiennie, a w Północnej Ameryce bardziej intensywny cynamonowiec zyskał nawet większą popularność sprzedawany jako cynamon.

Jest często używany jako dodatek do kompotów, szczególnie jabłkowych, a również do zmiksowanych owoców dodawanych do puddingu. Służy jako przyprawa do pasztetów i przetworów cukierniczych oraz grzańców. Dodaje się go również do dań głównych z curry, pilaus (danie oparte na ryżu gotowanym w bulionie z mięsem, warzywami lub owocami morza) i słonych potrawach mięsnych - do przyprawiania takich dań dobrze sprawdzają się również całe pączki cynamonowca.

Suszone liście cynamonowca to indyjskie zioła tejpat, czasami mylnie nazywane „liśćmi zatoki”. Cynamonowiec jest również składnikiem dodawanym do potraw przyrządzanych według chińskiej zasady pięciu przemian.

Zastosowanie lecznicze cynamonowca wonnego (kasja)

Właściwości cynamonowca i jego olejów są podobne do cynamonu i ściśle zdominowane przez aldehydy cynamonowe. Przede wszystkim można wymienić działanie tonizujące, stymulujące i przeciwdziałające wzdęciom. Cynamonowiec jest używany do leczenia nudności i problemów żołądkowych. Dobrze sprawdza się również jako środek przeciwko biegunce – zarówno sam jak i spożywany w różnych kombinacjach. Cynamon kasja ma większe ilości kumaryny ok. 4-5% (toksyczny benzopiron) od cynamonu celjońskiego (zawartość kumaryny ok. 0,05%).

Inne nazwy

Cassia, Canel, Chiński Cinnamon, Bastard Cinnamon; Francuski: canéfice, casse; Niemiecki: Kaneel, Kassia, Kassiarinde; Spanish: casia; Indyjski: dal chini, dhall cheene, nagkesar, nakeser, tejpat

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Cynamonowiec wonny (kasja) - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.