Czosnek

Kategoria: Przyprawy

czosnekCzosnek, Rodzina: Czosnkowate

Allium, Alliaceae

Czosnek jest uprawiany od tak dawna, że nie da się określić konkretnego miejsca jego pochodzenia. Generalnie uważa się, że pochodzi z Azji. Obecnie uprawiany jest w większości ciepłych krajów, zwłaszcza we Włoszech i południowej Francji, w Kaliforni oraz na całym obszarze Śródziemnomorskim.

Czosnek znany był już w Egipcie od najdawniejszych czasów i był spożywany przez budowniczych Piramid.Czosnek znany jest również pod nazwą "śmierdząca róża". Określenie to powstało w czasach Starożytnej Grecji i Rzymu.W Europie znany jako "najszlachetniejsza cebula", używany był jako lekarstwo i amulet w czasach średniowiecza. Zgodnie z arabską legendą czosnek wyrósł z odcisku stopy diabła, gdy ten opuszczał Eden.

Jak zwalczyć zapach czosnku ?

Zielarz Culpeper radzi, by mocny zapach czosnku z ust zwalczać dzięki żuciu kminku lub fasolki szparagowej. Parę lampek czerwonego wina osłodzi czosnkowy oddech. Najbardziej znaną tradycją związaną z czosnkiem jest jego powiązanie z wampirami, rozpowszechnione na zachodzie przez Bram Stokera, dzięki klasycznej gotyckiej powieści "Drakula". Nazwa czosnku pochodzi od staroangielskiego GAR – włócznia i LEAC -por.

czosnek kwiatOpis czosnku

Czosnek jest bulwą rośliny lilio-podobnej, należącej do tej samej rodziny co cebula, szczypiorek, por i dymka. Ma zbliżony kształt do cebuli, z tą różnicą, że jest pofałdowany. Bulwa czosnku jest złożona, zawiera do 20 części zwanych ząbkami. Zazwyczaj składa się z 10 ząbków ułożonych dookoła centralnego rdzenia, rozdzielonych membranami. Miąższ ząbka czosnku ma kolor kości słoniowej, powinien być twardy i zbity, jednocześnie dając się łatwo przeciąć paznokciem. Ząbki powinny być ciasno zbite - luźne ząbki są oznaką psującego się wnętrza. Skórka jest zazwyczaj biała, aczkolwiek może mieć odcień różu lub purpurowe zabarwienie.

 

Obrany ząbek czosnku powinien być nieskazitelny. Czosnek występuje w różnych rozmiarach, niektóre główki są bardzo małe. Rozróżniamy wiele odmian czosnku. W południowo-wschodniej części Azji rośnie niewiele odmian, głownie składających się z 4-6 ząbków, przypominających rokambuł (Czosnek hiszpański, Allium sativum ophioscorodon). Ogromny wybór odmian uprawiany jest w Kaliforni. Najlepszy czosnek to ten kupowany w całości, jednak dostępny jest także w postaci granulatu (mielony), sproszkowany lub jako sól czosnkowa.

Bukiet: ostry, przeszywający i długotrwały.

Smak: ostry i gryzący. Mocny cebulowy smak może stać się inwazyjny, jeśli został spożyty w nadmiarze.

Przygotowanie i przechowywanie czosnku

Podczas zakupu czosnku upewnij się, że główki są suche, zawinięte w wiele warstw. Jeśli widoczne są zielone plamki, prawdopodobnie czosnek jest stary, bądź nie został odpowiednio wysuszony. Gdy czosnek jest stary - zgnieciemy go z łatwością najdelikatniejszym naciskiem palców.

Aby oddzielić ząbek od reszty główki, można go obrać jak cebulę, obcinając uprzednio końcówki, albo zgnieść ząbek płaską częścią noża - będzie wtedy łatwiej usunąć skórkę. Wtedy czosnek może być posiekany lub utarty z dodatkiem soli, której zadaniem jest wchłonięcie soku (który w przeciwnym razie zostałby utracony) oraz przeciwdziałanie rozdzielaniu się kawałków.

Choć zazwyczaj poleca się użyć ostrza noża do zgniecenia czosnku, widelec jest jeszcze lepszy. Najlepiej unikać drewnianych powierzchni i przyborów kuchennych gdyż trwały czosnkowy zapach może do nich „przylgnąć”. Gdy używamy prasy do czosnku, nie ma potrzeby obierania ząbków, ponieważ skórka zostanie w prasie i z łatwością może być wtedy usunięta.

Jeśli masz zamiar zmiażdżyć kilka ząbków, użyj tłuczka i moździerza dodając odrobinę soli. Główki czosnku przechowujemy w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Przetworzony czosnek musi być umieszczony w hermetycznym pojemniku.

czosnek czerwonyZastosowanie kulinarne czosnku

Zastosowanie czosnku jest szerokie, jest to ważny składnik większości kuchni. Już odrobina tej przyprawy podnosi smak potraw z mięsa, ryb i warzyw pozostając przy tym niedostrzeżoną. Różne bukiety smaków zawierają czosnek. Jest on między innymi podstawą ostrej kuchni regionu śródziemnomorskiego.

Masło czosnkowe podawane jest ze ślimakami, małżami oraz jako dodatek do potraw z ryb i mięsa. Potrawy z makaronu również doprawiane się sosami, których składnikiem jest czosnek. Francuski i hiszpański aioli oraz grecka skordalia są bardzo mocnymi sosami czosnkowymi. Czosnek pojawia się często w zupach,w dressingach, pate, salami oraz wędzonych pikantnych kiełbaskach.

Czosnek zawierają również potrawy z dziczyzny. Udźce jagnięce oraz pieczenie wołowe ogromnie zyskują na smaku poprzez nakłucie skórki przed pieczeniem paroma plasterkami czosnku. Aby otrzymać delikatny aromat czosnku, należy potrzeć ząbkiem czosnku salaterkę lub naczynie w którym pieczemy potrawę.

Starty ząbek czosnku może być wykorzystany do poprawy smaku octu lub dressingach do sałatek. Czosnek jest niezastąpiony w kuchni indyjskiej oraz ma szerokie zastosowanie w Chinach i Południowo-wschodniej Azji.

 

Przypisywane właściwości lecznicze czosnku

Czosnek używany jest od czasów starożytnych przy niezliczonych dolegliwościach. Przypisuje się mu działanie napotne, moczopędne, wykrztuśne oraz przeciwskurczowe w jelitach. Czosnek uważany jest za naturalny antybiotyk. W przeciwieństwie do większości antybiotyków, nie niszczy flory bakteryjnej i uważany jest za zioło, które leczy wszystko dzięki swemu oddziaływaniu na cały organizm. Popularnie używany jest jako pomoc w trawieniu - zwiększa produkcję żółci, przyspieszając jednocześnie trawienie oraz redukując wzdęcia.

Czosnek był również używany do obniżenia poziomu cholesterolu, obniżenia ciśnienia krwi oraz jako pomoc w problemach układu oddechowego, takich jak bronchit i astma.

sklep z czosnkiem granulowanymKUP Czosnek granulowany w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Czosnek - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.