Najlepsze przyprawy do pizzy

Kategoria: Rozmaitości

przyprawy do pizzyNajlepsze przyprawy do pizzy – poznaj sekret idealnego smaku

Dobrze skomponowane przyprawy, to sekret udanej pizzy. Bez niej ciasto byłoby mdłe i bez wyrazu. Dowiedz się, jakie zioła najlepiej pasują do pizzy i do jakich dodatków je dobierać.
 

Spis treści:

Jakie przyprawy do pizzy będą pasować najlepiej?

Najlepsza pizza według mistrzów kuchni – czyli sekret udanego ciasta

W jaki sposób należy jeść pizzę?

Jakie przyprawy do pizzy będą pasować najlepiej?

Bazylia

Jest to przyprawa, która jest najczęściej dodawana do pizzy. Świetnie komponuje się z pomidorami i mozzarelą, dlatego warto ją dodawać w takim właśnie zestawieniu. Miłośnicy bazylii twierdzą, że najlepsza jest świeża, podawana w całości. Posypane jej listkami ciasto jest wtedy bardziej aromatyczne i smaczne. Bazylię wykorzystuje się nie tylko jako przyprawę do ciasta, ale dodaje się także do sosu, czy sałatki, które towarzyszą pizzy. Oprócz walorów smakowych oferuje ona także właściwości zdrowotne, które wspomagają trawienie. Wspomaga ona na przykład proces trawienia.

Tymianek

Należy do grupy ziół, które często lądują na pizzy. Jego silny aromat powoduje, że smak ciasta jest niezwykle wyrazisty. Ostry i nieco korzenny posmak bardzo dobrze komponuje się z wszelkiego rodzaju dodatkami mięsnymi typu kiełbasa, czy szynka. Tymianek, podobnie jak bazylia, pomaga w procesie trawienia. Dzięki zawartości garbników poprawia np. trawienie białek. Z kolei dzięki zawartości olejków eterycznych poprawia funkcjonowanie jelit.

Cząber

Jest to przyprawa, która wydobędzie mocny smak z każdego mdłego mięsa. Przyda się więc do przyprawiania drobiu, które ląduje na pizzy. Niezwykle dobrze komponuje się z papryką. Jeśli więc planujesz niecodzienną pizzę typu: kurczak, papryka, mozzarela – dodaj cząber. Na pewno nie pożałujesz. Poza tym dodatek cząbru pobudzi proces przemiany materii i wspomoże trawienie tłuszczu. A to się przyda po spożyciu pizzy, której z pewnością nie możemy zaliczyć do dań lekkich.

Oregano

Bez tej przyprawy trudno wyobrazić sobie pizzę. Stanowi podstawę większości mieszanek przypraw do pizzy. Bardzo dobrze komponuje się z bazylią, tymiankiem i pieprzem. Oregano jako przyprawa jest znane od najdawniejszych czasów. W starożytnym Egipcie stosowano je do odkażania i konserwowania. W Grecji używano jako zabezpieczenia przed skwaśnieniem mleka w trakcie burzy. Z kolei w XVII-wiecznej Polsce – stosowano jako przyprawę do piwa!

Ta roślina nie jest jednak tylko znana jako dodatek kulinarny. Zdobyła sławę również dzięki swym właściwościom zdrowotnym. Stosowano ją w celach leczniczych m.in. do uśmierzania bólu głowy, jako środek wiatropędny, czy też antidotum na zatrucia. Obecnie używana jest w domowej apteczce jako środek przeciwskurczowy, przeciwzapalny, czy też lek na żołądek. Uważa się, że oregano wzmaga wydzielanie śliny, soku żołądkowego oraz żółci, co niewątpliwie wspomaga trawienie pokarmów z dodatkiem tej przyprawy. Nie warto zatem skąpić jej w pizzy. W skrócie - im więcej oregano, tym lepiej!

A czym przyprawić pizzę oprócz ziół? Najlepiej sprawdzą się w tym względzie oliwki, grzyby, czy ostre papryczki. Pamiętajmy też o czosnku, który podkręci smak reszty dodatków. Warto go jednak dodawać ostrożnie, aby nie zdominował smaku całej pizzy.

Najlepsza pizza według mistrzów kuchni – czyli sekret udanego ciasta

Sekretem udanej pizzy, oprócz przypraw, jest dobre ciasto. Tylko jak poznać, że pizza, którą właśnie jemy, jest upieczona w odpowiedni sposób? Aby się tego dowiedzieć, warto posłuchać, co mówią na ten temat autorytety kulinarne np. Magda Gessler. Jej zdaniem ciasto powinno być lekkie, lecz jednocześnie sprężyste, aby mogło po upieczeniu unieść całą, pyszną zawartość. Pani Magda wyznaje, że gdy się zje pizzę na takim spodzie: cienką, lekką z prawdziwą szynką parmeńską, sosem pachnącym pomidorami, ze świeżą rukoli oraz bardzo dobrej jakości mozzarelą, to nie należy mieć wyrzutów sumienia z powodu zjedzonych kalorii.

Włoski szef kuchni Giarcano Russlo podkreśla z kolei, że aby ciasto było cienkie i lekkie, musi być wykonane ze specjalnej mąki typu 500. To ona powoduje, że pizza nie tylko smakuje, ale i jest lekkostrawna. „Lekkość włoskiej pizzy sprawia, że po zjedzeniu odczuwa się sytość, jednakże nie obciąża ona systemu trawiennego.” Włoski szef kuchni dodaje, że dla niego, jako Włocha, niezwykle ważne są też dodatki, które kolorami nawiązują do włoskiej flagi. Mamy więc białe ciasto, do którego trzeba dodać czerwoną pulpę z pomidorów oraz zieloną bazylię. To one decydują o tym, że pizza jest taka „włoska”.

Specjalnych zabiegów, jeśli chodzi o pieczenie pizzy, wymaga pizza neapolitańska. Pizzaiolo musi bowiem tak zagnieść ciasto, aby środek upieczonej pizzy nie przekraczał 3 milimetrów, a krawędzie ciasta nie miały więcej niż 1-2 centymetry. Średnica pizzy też jest z góry określona i nie może być większa niż 35 centymetrów. Taką pizzę piecze się nie dłużej niż 60-90 sekund w specjalnym piecu opalanym drewnem, gdzie temperatura wynosi 485 stopni Celsjusza. W ten sposób upieczone ciasto będzie zarówno miękkie, jak i elastyczne. Da się też bardzo łatwo zwinąć w trąbkę i będzie posiadało charakterystyczny zapach.

Najlepsza pizza nie zawsze wychodzi nam w domowych pieleszach, gdzie brakuje specjalnych pieców do pieczenia pizzy, czy wprawy w wyrabianiu ciasta. Dlatego, jeśli marzy nam się prawdziwie włoska pizza, warto zamówić ją w pizzerii z tradycjami. W jakiej? O tym najlepiej dowiedzieć się na stronie: http://www.entuzjascipizzy.pl/.

W jaki sposób należy jeść pizzę?

Wiedząc już, jakie przyprawy powinny znaleźć się na pizzy i jakie powinno być jej ciasto, należy też poznać, w jaki sposób należy ją jeść. A tego można dowiedzieć się u źródeł – czyli u Włochów. W 2014 roku rozgorzała na ten temat burza we włoskiej prasie, roztrząsano bowiem, czy pizzę należy jeść rękami, czy też nożem i widelcem. Powodem wzburzenia stało się zdjęcie burmistrza Nowego Jorku, który jadł pizzę za pomocą sztućców i twierdził, że w taki właśnie sposób jada się ją w kraju jego przodków (miał włoskie korzenie). Włoscy piekarze pizzy z regionu Kampania, z którego wywodził się burmistrz, byli wielce zdziwieni słysząc taką deklarację. Według nich, tradycyjnie je się pizzę rękami. Nóż ma służyć wyłącznie do krojenia ciasta na trójkąty.

Źródła:

  • B. Król, A. Kiełtyka-Dadasiewicz, Wpływ metod suszenia na cechy sensoryczne oraz skład olejku eterycznego tymianku właściwego, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” , 2015, nr 4 (101), s. 163
  • E. Kostioukovitch, Sekrety włoskiej kuchni, Warszawa 2010
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/2623,oregano-fascynujaca-przyprawa-ale-czy-tylko-mozliwe-zastosowania-substancje-akt.html

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Najlepsze przyprawy do pizzy - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.