Szafran

Kategoria: Przyprawy

szafranSzafran

Do otrzymania jednego funta (1 kg = ok. 2,2 funty) przyprawy potrzeba 75.000 kwiatów lub 225 000 ręcznie zebranych znamion szafranu uprawowego. Teraz już wiemy dlaczego szafran jest najdroższą przyprawą na świecie. Pochodzący z basenu Morza Śródziemnego, szafran jest importowany głównie z Hiszpanii, gdzie muzułmanie wprowadzili go w VIII wieku wraz z ryżem i cukrem.

Szafran pochodzący z Walencji powszechnie uważany jest za gatunkowo najlepszy, choć ten z Kashmiru próbuje podważyć jego reputację. Szafran jest również uprawiany w Indiach, Turcji, Chinach i w Iranie. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa zafaran, które oznacza "żółty". Francuski termin kulinarny safrané oznacza 'zabarwienie przy użyciu szafranu ". Jego właściwości barwiące są tak cenne jak niepowtarzalny smak który posiada. W Indiach kolor szafranu uważany jest za uosobienie piękna i jest oficjalnym kolorem buddyjskich szat.

Opis szafranu

Pięknie kwitnący szafran preferuje ciepły klimat. Dorasta do 15 cm wysokości, posiada długie cienkie liście. Niebiesko-fioletowe kwiaty zawierają cenne wystające pomarańczowe znamiona. Każdy kwiat posiada trzy znamiona, które są niezwykle delikatne, nitkowate, każde o wymiarach 2,5 - 4 cm, koloru jasno pomarańczowo-czerwonego. Kolor szafranu wysokiej jakości jest jednolity. Znamiona mające białe smugi lub jasne plamy są jakościowo gorsze, a kiedy w postaci sproszkowanej występują mieniące się elementy – może to oznaczać że mamy do czynienia z podróbką.

Bukiet: silnie pachnący, o aromacie miodu

Smak: cierpki smak gorzkiego miodu

Skala ostrości: 0

Zastosowanie kulinarne szafranu

Ze względu na koszt, smak i właściwości barwiące szafranu, w celach kulinarnych wykorzystuje się niewielkie jego ilości - kluczem jest równomierne rozprowadzenie przyprawy w potrawie. Można go skruszyć na drobny proszek w moździerzu, jednak łatwiej jest rozpuścić szczyptę przyprawy w filiżance gorącej wody – powstanie wtedy pożądany smak i kolor. Dobrej jakości szafran powinien zwiększyć swoją objętość przy kontakcie z wodą, dlatego jedna filiżanka wystarcza na 0.5kg w ryżu. Sproszkowany szafran dodawany jest bezpośrednio do przyrządzanej potrawy, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość przed zakupem, gdyż często jest podrabiany. Szafran należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, z daleka od światła.

Szafran pojawia się mauretańskiej, śródziemnomorskiej i azjatyckiej kuchni. Jego najczęstszym zadaniem jest przebarwienie ryżu na kolor żółty, jak np. w świątecznym indiańskim daniu pilaw czy risotto ”Milanese”, które dzięki delikatnemu smakowi przyprawy jest najbardziej znaną włoską potrawą z ryżu. Bardzo dobrze komponuje się z rybami i owocami morza, jest także kluczowym składnikiem hiszpańskiej paelli i bouillabaisse. W Anglii, szafran jest najpowszechniej używany jako składnik kornwalskich bułeczek szafranowych, jest także - wraz z suszonymi owocami - dodawany do ciasta drożdżowego.

 

Właściwości lecznicze szafranu

Szafran zawiera związki roślinne znane z właściwości przeciwutleniających, zapobiegających chorobom i korzystnych dla zdrowia. Znamiona szafranu zawierają olejki eteryczne oraz szafranal nadający charakterystyczny smak siana. Inne olejki występujące w tej roślinie to: cyneol, borneol, geraniol, limonen, p-cymen, linalool, oraz olej terpinowy

Szafran posiada wiele nielotnych składników aktywnych, w tym crocin, związek karotenoidowy, który nadaje znamionom charakterystyczny złoto-żółty kolor. Zawiera również inne karotenoidy, w tym zeaksantynę, likopen, i ß karoten. Są to ważne przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed chorobami wywołanymi stresem, a także przed nowotworami i infekcjami – szafran wykazuje bowiem działanie wspomagające system immunologiczny. Składniki aktywne szafranu znajdują zastosowanie w wielu tradycyjnych lekach w tym antyseptycznych,  przeciwdepresyjnych, przeciwutleniających, wspomagających układ trawienny oraz przeciwdrgawkowych.

Szafran jest bardzo dobrym źródłem potrzebnych minerałów, takich jak miedź, potas, wapń, magnez, żelazo, selen, magnez i cynk. Potas jest ważnym składnikiem komórek i płynów ustrojowych, pomagającym kontrolować tętno i ciśnienie krwi. Mangan i miedź z kolei współdziałają z enzymem antyoksydacyjnym dysmutazy ponadtlenkowej, a żelazo jest niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek.

szafran sklepKUP dobry szafran w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Szafran - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.