Orzechy brazylijskie – właściwości i zastosowanie

Kategoria: Rozmaitości

orzechy brazylijskieOrzechy brazylijskie są szczególnie ważne z powodu dwóch rzeczy – doskonale wpływają na pracę mózgu, ale są również najbogatszym roślinnym źródłem selenu.
Już jeden orzech zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Dowiedź się więcej o właściwościach, wartościach odżywczych i zastosowaniu egzotycznych orzechów brazylijskich.

Orzechy brazylijskie – pochodzenie i wartości odżywcze

Egzotyczne orzechy brazylijskie określa się również często orzechami para. Nazwa ta nawiązuje do regionu w Brazyli – Para – z którego właśnie wywodzą się orzechy brazylijskie. Rosną one na bardzo wysokiej orzesznicy brazylijskiej w puszczy amazońskiej. Orzechy te są źródłem bogatym w cenne wartości odżywcze. Zawierają spore ilości wapnia (160mg/100g), które jest niezwykle ważne dla naszych kości i zębów. Wapń wzmacnia je i pozwala uchronić przed niektórymi chorobami. W tych orzechach znajduje się również dużo magnezu (376mg/100g), który wpływa kojąco na nerwy. Orzechy brazylijskie są także źródłem potasu (aż 659mg/100g), który obniża ciśnienie. Ponadto zawierają witaminę E (5,65mg/100g), wpływają pozytywnie na kondycję skóry, włosów i paznokci. Posiadają również kwas foliowy, który jest bardzo istotny dla kobiet w ciąży. Najważniejszą wartością odżywczą w przypadku orzechu brazylijskiego jest selen – orzech ten zawiera go znacznie więcej niż inne orzechy. Warto zauważyć, że najwięcej cennych składników odżywczych znajdziemy w orzechach z ekologicznych upraw. Takie produkty znajdziemy w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością, takich jak frutavita.pl. Jak rozpoznać produkty BIO? Na opakowaniu ekologicznych orzechów znajdziemy symbol przedstawiający zielony listek z gwiazdkami.

Selen w codziennej diecie

Selen jest bardzo ważny w diecie człowieka. Orzechy brazylijskie są bogatym źródłem tego cennego pierwiastka. Wpływa on bardzo pozytywnie na odporność organizmu. Regularne jedzenie produktów z selenem może również zapobiegać wystąpieniu niektórych nowotworów. Ponadto selen jest niezbędnym elementem metabolizmu hormonów tarczycy. Znacząca poprawia także jakość męskiego nasienia. Co ciekawe wystarczy jeden orzech brazylijski, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na ten pierwiastek.

Orzechy brazylijskie a właściwości lecznicze

Regularne spożywanie tych egzotycznych orzechów pozwala poprawić profil lipidowy. Orzechy brazylijskie posiadają również sporo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. bardzo ważne dla ludzkiego organizmu kwasy omega-3, które są niezwykle istotne dla prawidłowej pracy mózgu, oczu, ale również i układu krążenia oraz serca. Według badań, orzechy brazylijskie hamują również namnażanie się komórek nowotworowych.

Ile kalorii mają orzechy brazylijskie?

Orzechy należą do produktów, które cechują się wysoką kalorycznością – tak samo jest w przypadku orzechów brazylijskich. W 100g orzechów znajduje się około 659 kalorii. Jeden orzeszek, który waży średnio 4g posiada zatem 26 kalorii. Warto jednak zauważyć, że można je spożywać mimo diety odchudzającej, jednak należy to robić z umiarem. Co ciekawe – tłuszcz, jaki znajduje się w orzechach pobudza procesy, które są odpowiedzialne za spalanie tkanki tłuszczowej. Orzechy brazylijskie spożywane w odpowiedniej ilości mogą zatem pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy.

Orzechy brazylijskie – zastosowanie

Olej pozyskiwany z orzechów brazylijskich znajduje zastosowanie w branży spożywczej i kosmetycznej. Zawarta w tych egzotycznych orzechach witamina E określana jest jako witamina młodości – poprawia kondycję skóry i włosów, a także zwalnia proces starzenia. Olej z orzechów brazylijskich doskonale pielęgnuje, odżywia, nawilża, odmładza, a także poprawia kolor skóry. Sprawia również, że włosy są nawilżone i błyszczą, a paznokcie są mniej łamliwe. Orzechy te znajdują również szerokie zastosowanie w kuchni. Można je spożywać jako przekąskę, albo dodać do deserów, ciast, farszu, sałatek czy deski serów.

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Orzechy brazylijskie - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.