Pieprz Syczuański

Kategoria: Przyprawy

pieprz syczuańskiPieprz Syczuański (Szechuan pepper)

Roślina ta pochodzi z prowincji Szechwan w Chinach. Chociaż pieprz syczuański wykazuje się pewnym podobieństwem do czarnego pieprzu, nie należy do jego rodziny – są to natomiast zewnętrzne łupiny suszonych jagód drzewa zółtodrzewu pieprzowego. Kilka gatunków rośnie w klimacie umiarkowanym w Chinach, Japonii, w Himalajach i Ameryce Północnej. Wszystkie te odmiany są do siebie podobne - są aromatyczne i używane w ziołowych lekach. Tylko wschodnia odmiana Zanthoxylum pipertium jest przydatna do gotowania.

W Japonii z drewna tej rośliny wyrabia się moździerze, które nadają pewien smak ucieranym w nich składnikom. Japończycy używają drewna również do wyrobu fajek.

Pieprz syczuański jest w dalszym ciągu rośliną dość rzadką na Zachodzie, warto więc zapoznać się z niektórymi innych nazwami: Syczuański pieprz, Fagara Szechwan, Szechuan pepper.

Opis pieprzu syczuańskiego

Pieprz syczuański posiada cienkie rudawe łodygi z otwartymi końcami. Suszone owoce przypominają małe orzeszki bukowe mierzące 4 - 5 mm. Szorstka skórka pękając ujawnia kruche czarne nasionko, mierzące około 3 mm średnicy. Sama przyprawa jednak składa się głównie z pustych łusek. Można go nabyć w całości lub w postaci zmielonej.

W Japonii liście wykorzystuje się jako przyprawa - te zmielone suszone liście znane są jako sansho , natomiast kinome to całe świeże liście, które są marynowane bądź pakowane próżniowo.

Bukiet: jagody mają łagodny, lekko pieprzowy bukiet. Liście mają zapach cytrusów.
Smak: jagody są lekko pieprzne i gryzące. Liście -  cytrusowy łagodny smak.
Skala ostrości: 4

Przygotowanie i przechowywanie pieprzu syczuańskiego

W celu uwolnienia aromatu, jagody powinny być delikatnie prażone, a następnie skruszone w moździerzu lub w elektrycznym młynku do kawy. Jeżeli potrzebujemy drobny proszek, należy przetrzeć jagody przez sito aby usunąć łuski i łodygi. Pieprz syczuański należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, z dala od z promieni słonecznych.

Zastosowanie kulinarne pieprzu syczuańskiego

Pochodzący z prowincji Szechuan w Chinach, pieprz syczuański jest ściśle związany z potrawami z tego regionu, który charakteryzuje się mocniejszymi i ostrzejszymi smakami w porównaniu z resztą Chin. W szczególności doskonale komponują się z tą przyprawą dania z kaczki i kurczaka. Hua Jiao jen jest mieszaniną soli i pieprzu syczuańskiego – przyprawa ta palona i przyrumieniana w woku, służy głównie jako przyprawa do dań z kurczaka, kaczki i wieprzowiny. W kuchni syczuańskiej w towarzystwie pieprzu syczuańskiego często spotkamy imbir i anyż gwiazdkowy.

Pieprz syczuański jest jedną z niewielu przypraw ważnych dla himalajskiej kuchni Tybetańczyków i Bhutańczyków, ponieważ można tam uprawiać niewiele przypraw. Narodowym daniem z Tybetu są Momos -makaron nadziewany, przyprawiany pieprzem syczuańskim, czosnkiem, imbirem i cebulą. Kluski podawane są na sucho, wraz z ognistym sosem chili.

W Japonii wysuszone i sproszkowane liście znane są jako Sansho i wykorzystywane jako dodatek do dań z makaronów i pikantnych aromatycznych zup. Całe liście, kinome, są wykorzystywane do podniesienia smaku warzyw, zwłaszcza pędów bambusa, a także jako dekoracja zup. Pieprz syczuański jest składnikiem mieszanki pięciu chińskich przypraw oraz japońskiej mieszanki przypraw Shichimi togarashi.

 

Właściwości lecznicze pieprzu syczuańskiego

Jagody mają właściwości wiatropędne i anty-spazmatyczne. Żółtodrzew pieprzowy znany jest jako "drzewo bólu zęba', ponieważ jego sproszkowana kora służyła niegdyś jako środek przeciwbólowy oraz do leczenia ran. Kora i jagody są stymulantami, stosuje się je do detoksykacji krwi i przewodu pokarmowego.

Uprawa pieprzu syczuańskiego

Pieprz syczuańskie jest aromatycznym krzewem lub niewielkim drzewem o pierzastych liściach. Gałęzie, kora, oraz pień pokryte są cierniami. Odmiany azjatyckie mają czerwone jagody, wielkości do 5 mm średnicy. Amerykańskie gatunki posiadają kiście czarnych i ciemno niebieskich jagód. Drzewo rośnie dziko, zazwyczaj w wilgotnych lasach na żyznych glebach. W uprawie nie jest zbyt wymagający.

pieprz syczuański sklepKUP Pieprz Syczuański w sklepie internetowym

Zobacz także:

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Pieprz Syczuański - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.