Siemie Lniane

Kategoria: Przyprawy

siemie lnianeSiemie Lniane (Len)

Len występuje w dwóch podstawowych odmianach: brązowej i żółtej lub złotej. Większość odmian ma podobne właściwości odżywcze i równą liczbę krótko-łańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3. Wyjątkiem jest rodzaj żółtego lnu zwany Solin (nazwa handlowa Linola), który ma zupełnie inną budowę oraz niską zawartość omega-3. Chociaż brązowy, tak jak i żółty len, był spożywany od tysięcy lat, bardziej znany jest jako składnik farb, włókien i paszy dla bydła. Nasiona lnu zawierają olej roślinny znany jako siemię lniane lub olej lniany, który jest jednym z najstarszych olejów komercyjnych, a przetworzony olej z nasion lnu jest stosowany od wieków w malarstwie i lakierowaniu.

Sto gramów mielonego lnu to około 450 kcal, 41 g tłuszczu, 28 g błonnika i 20 g białka.

lenZastosowanie kulinarne siemienia lnianego

Kiełki nasion lnu są jadalne, mające lekko pikantny smak. Nadmierne spożycie nasion lnu z niewystarczającą ilością wody może spowodować niedrożność jelit. Siemię lniane, zwane 'Tisi "lub" Alsi " w północnych Indiach, już w czasach starożytnych było prażone, proszkowane i spożywane z gotowanym ryżem, małą ilością wody i odrobiną soli.

kwiat lnuPrzygotowanie i przechowywanie siemienia lnianego

Całe nasiona lnu są odporne, lecz mielony len jełczeje w temperaturze pokojowej w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Chłodzenie i magazynowanie lnu w szczelnych pojemnikach uchroni go przez długi czas przed zjełczeniem. W warunkach podobnych do tych, które panują w komercyjnych piekarniach, wyszkoleni degustatorzy nie potrafiliby wykryć różnicy między chlebem ze świeżego mielonego lnu, a chlebem z lnu przechowywanego przez cztery miesiące w temperaturze pokojowej. Len mielony jest nadzwyczaj odporny na utlenianie podczas przechowywania przez dziewięć miesięcy w temperaturze pokojowej oraz przez 20 miesięcy w temperaturze otoczenia, w warunkach magazynowych.

 

Właściwości zdrowotne lnu

Len jest bardzo bogatym źródłem wielu niezbędnych minerałów. W nasionach występuje szczególnie dużo wapnia, żelaza, manganu, cynku, magnezu, selenu oraz miedzi. Nasiona i świeże liście stosowane są czasami jako okłady. Olej lniany ma szerokie zastosowanie medyczne i farmaceutyczne.

siemię lniane sklepKUP Siemię lniane biały w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Siemie Lniane - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.