Imbir

Kategoria: Przyprawy

imbir korzeńImbir

Imbir pochodzi z Indii i Chin. Jego nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa stringa-vera, które oznacza "ciało jak róg", a to dlatego, że kształtem przypomina poroże jelenia. Imbir był ważny w  medycynie chińskiej przez wieki – jego nazwa jest nawet wspomniana w pismach Konfucjusza. Odnaleźć go możemy również w świętej księdze muzułmanów, Koranie, co wskazuje na to, że był znany w krajach arabskich już w 650 r.n.e Był jednym z pierwszych znanych przypraw w Europie Zachodniej, używany od IX wieku.

Opis

Choć mówimy "korzeń imbiru" jest to rzeczywiście kłącze. Imbir jest dostępny w wielu postaciach, najbardziej popularna forma to surowe korzenie, które są zazwyczaj określone jako świeży imbiry. Ma blado-żółte wnętrze i skórkę o kolorze od brązowego do kremowego. Jamajski imbir, o kolorze płowożółtym jest uważany za najlepszy wśród wszystkich gatunków. Afrykański i indyjski imbir jest ciemniejszy i ogólnie gorszej jakości, z wyjątkiem imbiru kenijskiego. Całe, świeże korzenie mają najświeższy smak. Korzenie są zbierane i od razu eksportowane, gdy są jeszcze niedojrzałe i zewnętrzna skórka ma zielony kolor. Taką postać imbiru można czasem spotkać na orientalnych straganach.

Bukiet: ciepły, słodki i cierpki. Smak: ognisty i cierpki. Skala ostrości: 7

Świeży imbir jest niezbędnym składnikiem kuchni azjatyckiej i orientalnej. Jest on stosowany jako przyprawa do marynat, czatnej (gęsty sos indyjski) i pasty curry, a sproszkowany suszony korzeń jest składnikiem wielu mieszanek curry.

Miękki młody imbir można poszatkować i wykorzystać jako składnik sałatek. Czasami korzenie mają zielone pędy, które mogą być drobno posiekane i dodane do zielonej sałaty.

suszony imbirNa Zachodzie, suszony imbir (na zdjęciu) jest stosowany głównie jako dodatek do ciast i ciastek, szczególnie do piernika. Zaostrza smak budyniów, dżemów, konfitur i niektórych napojów takich jak piwo, wino i herbata imbirowa.

Marynowany imbir jest doskonałym składnikiem satay (orientalna potrawa przypominająca szaszłyk), a także stosowany jest jako kolorowe przybranie wielu chińskich potraw. Kandyzowany imbir wykorzystywany jest do ciast i puddingów, a czasami dodawany jest do lodów.

 

Właściwości lecznicze

Przeciwzapalne działanie imbiru pomaga złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny stawów, przeciwdziała reumatyzmowi i skurczom mięśni. Imbir skutecznie pobudza krążenie krwi, usuwa toksyny z organizmu, oczyszcza jelita i nerki oraz odżywia skórę. Inne zastosowanie imbiru obejmuje leczenie astmy, zapalenia oskrzeli i innych problemów z oddychaniem dzięki temu iż rozluźnia i pomaga pozbyć się śluzu z płuc. Może również pomóc w gorączce dzięki właściwościom rozgrzewającym, ma także działanie napotne.

koszyk przyprawKUP dobry IMBIR w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Imbir - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.