Tamarynd

Kategoria: Przyprawy

tamaryndTamarynd
(Tamarindus indica)

Uważa się, że tamarynd pochodzi z Afryki Wschodniej. Obecnie tamarynd rośnie na całym subkontynencie indyjskimi i w Azji Południowo-Wschodniej. Nazwa tamarynd ma swoje korzenie w mitologii hinduskiej, znaczy tyle co „daktyl Indii” i związana jest ze ślubem boga Kriszny, którego święto obchodzone jest w listopadzie.

W czasach wiktoriańskich, Brytyjczycy przebywający na Goa, trzymali tamarynd w jednym uchu, by podczas wędrówek w rodzime strony nie zostać dotkniętym złymi mocami. Miejscowa ludność wierzyła bowiem, że świeże strąki tej rośliny zamieszkane były przez złowrogie demony. Tym samym Koloniści nabyli przydomek „głowy tamarynda”.

Opis tamaryndu

Tamarynd to zakrzywiony, brązowy strąk drzewa tamaryndowca. Zawiera lepki miąższ otaczający błyszczące, czarne nasiona. Używany jest jako przyprawa i ma słodko- kwaśny, owocowy zapach i smak. Jest dostępny w postaci włóknistego kawałka lub koncentratu, niektóre indyjskie sklepy oferują też suszone strąki.

Bukiet: lekki, owocowy

Smak: orzeźwiający, kwaśny

Skala ostrości: 1

Przygotowanie miąższu:
Jeśli mamy większy kawałek przyprawy, najlepiej zanurzyć go w gorącej wodzie przez około dziesięć minut i następnie przepuścić przez sito, tak by pozbyć się włóknistych łusek. Pastę tamaryndowca możemy przechowywać do roku. Strąki tamarynda będą przydatne przez bardzo długi czas,  wymagają później jedynie maceracji w celu uzyskania soku.

Inne nazwy
język niemiecki: Tamarine; włoski: tamarindo; hiszpański: tamarindo; region Indii: Imli, Imlee, amyli (suszone); indonezyjski: Asam Lao: mal Kham; malajski: Asam sinhaleski: syambala; tamilskim: pulee, Puli Thai: makahm

Zastosowanie Tamaryndu

Zwykle to sok lub pasta są używane jako środki zakwaszające, szczególnie w południowych Indiach i daniach na bazie curry, soczewicy i chutneys stanu Gujurat, których smak jest bardziej autentyczny niż dań z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Tamarynd może być stosowany do potraw strączkowych oraz z ryżu lub jako składnik sosów i dań na bazie wieprzowiny, drobiu i ryb.

Tamarynd zawiera pektynę, która jest wykorzystywana w procesie produkcji dżemów, więc jest naturalnym składnikiem galaretek, napojów owocowych i sosu Worcestershire. W Indiach, zmielone ziarno używane jest do wypieku ciast. Orzeźwiający napój z syropu tamaryndowca, przypominający lemoniadę jest dość popularny na Bliskim Wschodzie.

Jako substytut 1 łyżki pasty z tamaryndowca użyć można:  1/2 łyżki proszku amchur, 1 1/2 łyżki soku z cytryny lub 1 łyżki sosu Worcestershire.

Dziś tamarynd znany jest również jako doskonały środek do polerowania.

Właściwości lecznicze tamaryndu

Tamarynd jest uważany za łagodny środek przeczyszczający. Jest on stosowany w leczeniu zaburzeń oskrzeli, płukanki wodą z tamaryndowca zalecane są na ból gardła. Wykazuje działanie antyseptyczne w kąpieli i jest używany do leczenia wrzodów.

drzewo tamaryndowcaUprawa tamaryndu

Drzewo tamaryndowca jest wiecznie zielone, rośnie do wysokości 20 m. ma grubą szarą korę; małe owalne liście są jasnozielone. Małe skupiska żółtych kwiatów z czerwonymi paskami kwitną w maju i owocują w okresie od października do listopada. Brązowe strąki są kruche zakrzywione, nieregularne i bulwiaste; mają długość do 10 cm.

Drzewo doskonale rośnie w półpustynnych regionach tropikalnych i jest siane lub rozsadzane. Nie jest rośliną zbyt wymagającą choć w niektórych regionach Afryki czy Indii Zachodnich problemem są owady.

Tamarynd  - Przepisy

3 szybkie i łatwe Przepisy z użyciem tamaryndu

Użyj gotowego koncentratu tamaryndowca lub miąższu do dań takich jak:

1. Grillowany kurczak – wymieszaj pastę tamaryndowca z sokiem pomarańczowym, bulionem z kurczaka, roztopionym masłem, mielonym czosnkiem i tartym imbirem; Podczas grillowania kurczaka, podlewaj go tym wywarem.

2. Makaron: użyj tamaryndowca jako cierpkiego składnika do Pad Thai.

3. Smażone krewetki: zmieszaj tamarynd z taka samą ilością wody, sosu rybnego, białego wina i odrobiną cukru brązowego. Podsmaż krewetki z oliwą z oliwek i szalotką. Dodaj sos; gotuj na wolnym ogniu, aż sos powlecze krewetki.

cukierki z tamaryndowca sklepKUP Tajlandzkie cukierki z Tamaryndowca w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Tamarynd - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.