Goździki

Kategoria: Przyprawy

goździki przyprawaGoździki

Słowo "goździk" pochodzi od łacińskiego słowa "gwóźdź" – clavus (ang.cloves). Goździki są rodzime dla Północnej części indonezyjskich Wysp Korzennych. Uprawiane są w Brazylii, Indiach Zachodnich, na Mauritiusie, Madagaskarze, w Indiach, Sri Lance, Zanzibarze i Pembie (wyspa u wybrzeża Tanzanii).

Goździki są niedojrzałymi nieotwartymi pączkami kwiatów tropikalnego drzewa. Świeże mają kolor różowy, a suszone rdzawo-brązowy. Mające 12-16 mm długości, przypominają małe gwoździe, ze stożkowym trzpieniem. Każdy goździka zakończony jest czterema spiczastymi pączkami kwiatowymi.

Bukiet: ciepły, ostry i aromatyczny, Smak: Słodko gorzki, cierpki i silnie aromatyczny, Skala ostrości: 5

Zastosowanie kulinarne goździków

Goździki potrafią łatwo nadać wyraźnie wiodący smak różnym daniom, szczególnie tym mielonym, zatem trzeba uważać i stosować niewielkie ilości. Całe goździki nadają smak pieczeni wieprzowej gdy przed włożeniem do piekarnika są wbite do mięsa, jak gwóźdź. W taki sam sposób można nabić je na cebulę, w celu nadania nieuchwytnego charakteru bulionów i zup. Goździki są często używane w celu wzmocnienia smaku dziczyzny, zwłaszcza dzika i zająca.

Są stosowane jako składnik wielu mieszanek przyprawowych, między innymi Ras el Hanout (przyprawa marokańska), curry, przypraw korzennych i przypraw do marynat. Goździki są również składnikiem znanego sosu Worcester (angielski sos produkowany przez firmę „Lea & Perrins”). Cieszą się dużą popularnością zarówno w Afryce Północnej, jak i na Bliskim Wschodzie, gdzie są powszechnie używane do potraw mięsnych, a także potraw z ryżu.

Właściwości lecznicze goździków

Współcześni zielarze zalecają stosowanie goździków w problemach trawiennych oraz na ból zębów. Podstawowe składniki chemiczne zawierają eugenol, caryophyllene i tannins. Goździki mają leczniczy wpływ na wrzody żołądka, wymioty, wzdęcia, a także stymulowanie układu trawiennego. Mają właściwości antyseptyczne i łagodne działanie znieczulające.

 

Japońscy naukowcy odkryli, że podobnie jak wiele przypraw, goździki zawierają przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek, co z kolei chroni przed rakiem. Z drugiej strony, w warunkach laboratoryjnych, eugenol wykazał podwójne działanie - zarówno pro- jak i przeciwrakowe. W tym momencie, naukowcy nie są pewni, które z działań jest silniejsze.

Jeśli ktoś miał lub ma raka, nie powinien stosować zbyt dużych dawek goździków. Sproszkowane goździki uważane są za nietoksyczne wyłącznie dla osób zdrowych oraz kobiet nieciężarnych. W stomatologii olejek goździkowy wykorzystywano jako miejscowy środek znieczulający, a także do dezynfekcji kanałów korzeniowych.

Olejek goździkowy jest nadal aktywnym składnikiem wielu produktów do płukania jamy ustnej oraz wielu preparatów na ból zębów, sporządzanych w aptekach. Goździki zabijają pasożyty jelit i wykazują szerokie właściwości przeciwdrobnoustrojowe wobec grzybów i bakterii, wspierając tym samym jego tradycyjne zastosowanie w leczeniu biegunki, robaków jelitowych i innych dolegliwości trawiennych. Podobnie jak wiele przypraw kulinarnych, goździki działają osłonowo na przewód pokarmowy. I wreszcie, są uważane są za  afrodyzjak.

koszyk przypraw goździkiKUP dobre GOŹDZIKI w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Goździki - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.