Mirt

Kategoria: Przyprawy

mirt przyprawaMirt zwyczajny

Gałązki, liście i owoce mirtu stosowano już w czasach biblijnych na śródziemnomorskich wyspach Sardynii, Korsyce i na Krecie oraz w zachodniej Azji jako przyprawa do mięsa. Suszone jagody używano jako substytut pieprzu.

Mirt zwyczajny rośnie naturalnie w śródziemnomorskich regionach północnej Afryki, południowej Europy i na Bliskim Wschodzie, natomiast mirt cytrynowy pochodzi z Australii.

Opis mirtu

Nasionami mirtu są fioletowo-czarne jagody, które wykorzystuje się w całości lub w zmielonej postaci. Jego liście stosuje się w całości lub posiekane. Jagody mirtu są słodkie, w smaku przypominają jagody jałowca lub rozmarynu. Liście mają ostry i gorzki smak z orzeźwiającą nutką pomarańczy.


Mirt cytrynowy ma orzeźwiający smak i aromat.

Skład liści: od 0,2% do 0,8% olejku z myrtenolu, octan myrtenolu, α-pinen, limonen, linalol, kamfen, geraniol, cyneol. Skład mirtu cytrynowego różni się od składu mirtu zwyczajnego: zawiera 4% do 5% olejków, głównie terpenoidowych aldehydów eterycznych, (90%), neral i geranial.

Zastosowanie kulinarne mirtu

W basenie Morza Śródziemnego, jagody początkowo wykorzystywano do aromatyzowania win, a w czasach obecnych powszechnie stosuje się je jako dodatek do deserów, likierów i słodkich potraw. Liście są używane jako przyprawa do gulaszu, pieczonych mięs, farszów, sałatek i mięsnych ragoût. Liście służą do zawijania dziczyzny lub pieczeni wieprzowej przed pieczeniem.

Włosi, zwłaszcza mieszkańcy Sardynii, używają gałązek mirtu w taki sam sposób, w jaki na Karaibach wykorzystuje się ziele angielskie. Zawijają oni mięso, dziczyznę i drób w gałązki mirtu przed pieczeniem bądź wędzeniem. Liśćmi nadziewa się mięso, lecz tuż przed podaniem są one usuwane.

Dym z palonych gałązek i liści mirtu stanowi ciekawą nutkę smakową do mięsa. Australijczycy dodają mirt do pieczonego drobiu, owoców morza, sałatek, sosów i wielu dań curry, a także marynują go w occie. Istnieją mieszanki na bazie mirtu do wędzonego mięsa, do pieczonego mięsa i do wszelakich potraw typu ragout.

 

Właściwości lecznicze mirtu

Jagody stosowane są jako środek antyseptyczny na stłuczenia, a liście używa się do złagodzenia stanów zapalnych dziąseł i zatok.

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Mirt - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.