Mięta

Kategoria: Przyprawy

miętaMięta

Mięta stosowana jest od wielu wieków. Jej nazwa pochodzi z greckiej legendy, w której nimfa Minthe, przyciągnęła uwagę Hadesa. Persefona – zazdrosna żona Hadesa, zaatakowała Minthę, próbując zadeptać ją na śmierć. Wtedy Hades zamienił ją w zioło, które już zawsze było dla niego święte.

Liście kilku gatunków mięty (istnieje ponad 40 odmian), wykorzystywane są w kuchni (Mentha spicata lub Mentha crispa). Mięta polej (Mentha pulegium) jest również stosowana w kuchni, a mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest uprawiana głównie ze względu na olej. W uprawie istnieje wiele odmian, każda ma swój charakterystyczny bukiet i smak, jednak tutaj opiszemy tylko trzy z nich - te wymienione powyżej. Liście mięty pieprzowej (Mentha piperita) i mięty kłosowej (Mentha spicata) są ciemnozielone, długie, spiczaste i marszczone.

Mięta polej (Mentha pulegium) ma małe owalne liście oraz szarawy kolor.

Bukiet: mięta pieprzowa i kłosowa - aromatyczny i świeży; mięta polej - aromatyczny, ostry i gryzący.
Smak: Mięta kłosowa - zwykle słodki, sprawiający uczucie chłodu w ustach.Mięta pieprzowa ma silniejszy, mentolowy smak. Mięta polej – silny, leczniczy.
Skala ostrości: 0-2

mięta piperzowaZastosowanie kulinarne mięty

(na zdjęciu mięta pieprzowa)
Dla większości celów kulinarnych najbardziej preferowaną odmianą jest mięta kłosowa. Mięta ta współgra ze smakiem wielu warzyw, takich jak: młode ziemniaki, pomidory, marchew i groch. Kilka posiekanych liści nadaje odświeżający smak sałatom i sosom sałatkowym. Mięta polej jest składnikiem haggis i czarnych puddingów.

Mięta pieprzowa jest powszechnie stosowana w deserach, nadając charakterystyczny świeży smak owocom, lodom i sorbetom. Roślina ta jest popularna na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie, gdzie – świeża bądź suszona -używana jest jako dodatek do grillowanego mięsa, nadziewanych warzyw i ryżu, jest także bardzo ważnym składnikiem dolman (tureckie gołąbki w liściach winogron) Suszoną miętą posypuje się hummus i dania zbożowe. Również sosy jogurtowe, dipy i zupy często zawierają miętę.

Mięta ma szerokie zastosowanie w różnych krajach. W Indiach sos czatnej z dodatkiem świeżej mięty serwowany jest z biriani (indyjska potrawa z ryżu i warzyw) . Znany jest amerykański klasyk – julep miętowy, a angielski Pimms # 1 (likier na bazie ginu) musi być zawsze podawany z listkami mięty. Herbata miętowa jest bardzo popularna wśród muzułmańskich Arabów. Mięta pieprzowa wykorzystywana jest także jako składnik pasty do zębów, gumy do żucia, oraz nalewki Creme de menthe.

 

Korzyści zdrowotne

Jest wiatropędna, stymulująca, działa napotnie i przeciwskurczowo. Mięta pieprzowa ma najwyższe stężenie mentolu, a preparaty z mięty kłosowej podawane są często dzieciom. Mięta ma działanie wzmacniające, jest dobra na przeziębienia, grypę i gorączkę.

Według zielarzy, pomaga w trawieniu, łagodzi dolegliwości reumatyczne, czkawkę, użądlenia, bóle ucha, wzdęcia oraz łagodzi przebieg chorób gardła i zatok. Uważa się, że szklanka Creme de Menthe pomaga w chorobie lokomocyjnej.

mięta pieprzowa sklepKUP Mięte w sklepie internetowym

mięta pieprzowa sklepKUP Mięte NANA w sklepie internetowym

mięta pieprzowa sklepKUP Mięte PIEPRZOWĄ PREMIUM w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Mięta - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.