Galangal

Kategoria: Przyprawy

galangal korzeńGalangal
(Popularne odmiany: Languas galangal, Languas officinarum, Kaempferia galgant.)

Galangal większy pochodzi z Jawy. Jest on powszechnie stosowany w Indonezji i Malezji jako przyprawa. Odmiana Lesser galangal pochodzi z Chin, rośnie głównie na południowo-wschodnim wybrzeżu. Jest też uprawiany w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Chociaż dziś rzadko używany jest  w Europie, obie odmiany tej przyprawy były wcześniej importowane i miały zastosowanie zarówno w kuchni, jak i medycynie.

Galangal był znany wśród starożytnych Indian, na  Zachodzie zaś był popularny od czasów średniowiecza. Jego pobudzające i tonizujące właściwości cenione są przez
Arabów. Na Wschodzie galangal stosowany jest w formie sproszkowanej tabaki i jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym oraz przy warzeniu piwa.

Opis przyprawy Galangal

Odmiana większa: tropikalna roślina zielna z rodziny imbirowatych, osiąga do około 2 m wysokości. Liście są długie i szerokie, mają wymiary 50/9 cm, kwiaty rośliny są czerwone. Owoce to czerwone jagody. Galangal większy używany jest w całej Indonezji, Malezji i w części Indii.

Przyprawa ta ma pomarańczowo - brązową skórę , w środku jest jasno – żółta lub biała. Kłącza są długie, dostępny jest w postaci plastrów o grubości 3 mm, bądź w postaci sproszkowanej.

Bukiet: imbirowy

Smak: ostry, ale nie tak jak galangal mniejszy

Skala ostrości: 5

Odmiana mniejsza Galangal: Liście są długie i smukłe, o połowę mniejsze niż te odmiany większej. Roślina rzadko osiąga więcej niż metr wysokości.  Kwiaty jej są małe, białe z czerwonymi prążkami. Kłącza są czerwono-brązowe, mają średnicę 2 cm.

Galangal mniejszy używany jest w Indochinach i Indonezji, ale nie w kuchni chińskiej. Ma wymiary 8 na 2 cm, jego kłącze ma czerwono-brązowy wnętrze. Tekstura jest włóknista. Dostępny jest w postaci plastrów lub proszku.

Bukiet: Aromatyczny i imbirowy

Smak: aromatyczny i ostry, pieprzny i imbirowy

Skala ostrości: 6
 
galangalKaempferia galangal: Kłącza są czerwonawe z białym wnętrzem. Z wyglądu roślina ta przypomina galangal mniejszy. Galangal jest uprawiany w Azji Południowo-Wschodniej, w sposób podobny do imbiru.

Odmiana Kaempferia Galangal używana jest w południowo-wschodniej Azji. Często identyfikowany jest jako galangal większy. Czerwona skóra i białe wnętrze są charakterystyczne dla tej odmiany.

Bukiet: Słodki, o ostrej nucie

Smak: podobny jak bukiet, lecz znacznie silniejszy

Skala ostrości: 5

Zastosowanie kulinarne przyprawy Galangal

Zastosowanie odmiany większej ogranicza się do lokalnych potraw Indonezji na bazie curry. Chociaż przyprawa ta znana jest w Europie od czasów średniowiecza, obecnie używana jest głównie w kuchniach dalekiego wschodu,  Indonezji, Indochin, Malaya, Singapuru  i Tajlandii.

Podobnie jak imbir, galangal  często pojawia się w daniach z ryb i w przepisach na skorupiaki wraz z czosnkiem, imbirem, chilli, cytryną lub tamaryndem. Dodaje się go ponadto do różnorodnych potraw takich jak sosy, zupy, satays i sambals, kurczak, warzywa, mięso i curry.

Chociaż galangal używany jest często w ostrej kuchni indonezyjskiej, sproszkowana przyprawa wzmacnia też smak takich dań jak kurczak delikatnie przyprawiony  koprem, cytryną i delikatnie gotowany w mleku kokosowym. Dania te często występują w towarzystwie warzyw, ryb, ognistego chilli.

 

galangal suszonyPrzygotowanie i przechowywanie galangalu

(fot. suszony galangal)

Galangal przechowywany jest podobnie jak imbir.  Jeden kawałek odpowiada połowie łyżeczki sproszkowanej przyprawy. Odmiana  Laos używana jest w większych ilościach niż odmiana kencur. Sproszkowany galangal powinien być przechowywany w szczelnych pojemnikach i wykorzystany w krótkim czasie.

Korzyści zdrowotne Galangal

Galangal ma właściwości podobne do imbiru, jest to aromatyczny środek pobudzający. Działa wiatropędnie. Jest używany na nudności, wzdęcia, niestrawność, reumatyzm, katar i zapalenie jelit. Posiada także właściwości tonizujące i przeciwbakteryjne i w związku z tym używany jest jako środek pomocniczy w weterynarii oraz jako środek homeopatyczny. W Indiach służy jako dezodorant do ciała i odświeżacz oddechu.

Oba gatunki przyprawy stosowane były od wieków w Europie i Azji jako afrodyzjak.

galangal sklepKUP Galangal w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Galangal - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.