Rozmaryn

Kategoria: Przyprawy

rozmaryn roślinaRozmaryn

Rozmaryn ma charakterystyczny silny smak, lekko sosnowy, trochę słodszy od mięty, z lekką nutą imbiru.

rozmaryn przyprawaZastosowanie kulinarne rozmarynu

Smak rozmarynu doskonale komponuje się z drobiem, rybami, jagnięciną, wołowiną, cielęciną, wieprzowiną oraz pieczenią z dziczyzny. Rozmaryn podnosi smak szpinaku, pomidorów, grochu, grzybów, sera, jajek, soczewicy oraz dopełnia smak szczypiorku, tymianku, pietruszki, trybuli i liści laurowych. Łagodne zupy z ziemniaków i bakłażanów, a także marynaty, dressingi i śmietanowe sosy wiele zyskują dzięki silnemu charakterowi rozmarynu.

Można wykorzystać zarówno kwiaty i liście rozmarynu, tak i do gotowania jak i do dekoracji potraw. Przed posypaniem żywności należy zmiażdżyć lub zmielić kolczaste liście.

Przechowywanie rozmarynu

Najlepiej zamrażać całe gałązki rozmarynu. Gdy potrzeba, usuniemy z łatwością tyle liści ile chcemy, przesuwając kciukiem i palcem wskazującym w dół gałązki. Należy pamiętać, że zamrożony rozmaryn ma bardziej intensywny smak niż świeży.

liście rozmarynuInne zastosowania rozmarynu

Aromatyzujące: Bankes w swoim zielniku napisał: „kwiaty rozmarynu należy umieścić w pojemniku pomiędzy suchymi ubraniami lub wśród książek, wtedy mole ich nie zniszczą". Rozmaryn jest również składnikiem potpourri – aromatycznej mieszanki ziół, która odstrasza mole. Olejek rozmarynowy nadaje przyjemny sosnowy zapach mydłom, kremom, balsamom, perfumom i wodom toaletowym.


Ochrona żywności: Rozmaryn był używany przez liczne kultury jako konserwant mięs. Badanie przeprowadzone na Rutgers State University dowiodło, że rozmaryn ma cechy konserwujące, które są mocniejsze i bezpieczniejsze niż powszechnie wykorzystywane dodatki do żywności BHA i BHT oraz pomaga zapobiegać zatruciom pokarmowym. Olejek rozmarynowy ma wiele zastosowań.

 

Uprawa rozmarynu

Aby rozmaryn rósł skutecznie należy przestrzegać trzech fundamentalnych zasad: dobre nasłonecznienie, dobry drenaż oraz dobra cyrkulacja powietrza. W strefie wolnej od mrozów, można uprawiać rozmaryn w gruncie przez cały rok. Należy zapewnić piaszczystą, doskonale przepuszczalną glebę oraz miejsce nasłonecznione przez 6-8 godzin w ciągu doby.

Rozmarynowi nie przeszkadza odbite ciepło, emitowane przez ściany, można go zatem stosować jako ozdobny akcent na nasłonecznionych tarasach i balkonach. Aby uzyskać ciekawy efekt w ogrodzie, należy postawić doniczkę z rozmarynem pod ścianą lub posadzić jego płożącą odmianę wzdłuż kamiennego murku.

rozmaryn sklepKUP Rozmaryn w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Rozmaryn - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.