Papeda (Kaffir Limonka - Liście)

Kategoria: Przyprawy

liście kaffir limonkiPapeda - Limonka Kaffir

(Citrus hystrix, C. papedia Leprous lime: amblycarpa)

Papeda – zwana też dziką limonką, tajską limonką, limonką kaffir - należy do rodziny roślin cytrusowych (Rutaceae), którym zawdzięcza cytrusowy aromat i smak. Jest nieodzowną częścią kuchni tajskiej i indonezyjskiej.



Opis papedy

Liście tej rośliny mają ciemnozielony kolor, z charakterystycznym połyskiem. Składają się z dwóch części: górna część liścia jest spiczasta, a jego końcówka łączy się z drugą częścią liścia. Wielkość liści może być bardzo różna, od 2 -10 cm centymetrów długości.

Owoce papedy są okrągłe i ciemnozielone, z wyraźną końcówką przy łodydze. Ich skórka jest gruba, pomarszczona, guzowata, nazywane są przez to "pomarańczowym jeżozwierzem ".  W miarę dojrzewania, owoce jaśnieją i mają odcień jasnej zieleń. Sok tych owoców jest często stosowany w kuchni, a skórka jest popularnym składnikiem pasty curry.

Bukiet: wyjątkowy zapach liści i skórki owoców papedy różni się od innych cytrusów, można się w nim doszukać aromatów cytryny, limonki czy mandarynki.

Smak: taki sam jak bukiet.

Skala ostrości: 1

drzewo kaffir limonkiZastosowanie kulinarne papedy (Limonki Kaffir)

Liście limonki Kaffir są cennym składnikiem wielu dań kuchni tajskiej, zup, sałatek na bazie curry i mieszanych potraw smażonych. W zupie typu Tom Yum używa się ich w połączeniu  z trawą cytrynową i sokiem z limonki i w ten sposób wydobywa jej cytrynową esencję. W gęstych daniach liście dodawane są w całości lub są pocięte na mniejsze kawałki, wykorzystuje się je  - podobnie jak liście laurowe – do aromatyzowania bulionów czy gulaszów.

Do sałatek często dodawane są świeże liście. Młode i miękkie liście są cienko rozdrabniane i dodawane do sałatek i past curry aby dodać im pikanterii.

Ponieważ liście te są raczej grube, muszą być cięte bardzo cieniutko, usuwa się przy tym zbędne części liści. Aby pociąć liście cieniutko, należy ułożyć 3-4 liście podobnej wielkości i pociąć je bardzo cienko, po przekątnej. Można je też zrolować i potem ciąć.
Jeżeli świeże liście limonki Kaffir są niedostępne,  można użyć  liści limonki, cytryny czy grejpfruta. Nie będą mieć tego samego zapachu, ale będą lepsze niż suszone liście papedy.

Gotując zupę lub bulion, możemy dodać liście świeże lub suche, należy tylko pamiętać, żeby usunąć je pod koniec gotowania. Drobno posiekane świeże lub rozdrobnione suche liście limonki kaffir są wykorzystywane w potrawach takich jak tom yum, frytki, dań z dodatkiem curry, potraw przygotowywanych metodą stir fry (chińska technika smażenia na mocno rozgrzanym oleju i częstym mieszaniu), zwłaszcza tych zawierających kokosowy krem.

Smak limonki Kaffir dobrze łączy się z bazylią, chili, kardamonem, kuminem, kolendrą, curry, trawą cytrynową, imbirem, galangalem, miętą, tamaryndem, kurkumą i mlekiem kokosowym.

Skórka owoców  papedy nadaje wspaniały pikantny smak daniom typu fish cake (ciasto rybne - połączenie ryby z ziemniakami i smażone w panierce),  łączy się też dobrze z tak pikantnymi potrawami jak gulasz zwany "zupą dżungli" (kaeng bla).

Ponieważ smak skórki jest bardzo silny, powinna być ona używana oszczędnie, by nie przykryć innych aromatów. Należy ją zetrzeć lub drobno posiekać i połączyć w moździerzu z innymi składnikami.

owoc kaffir limonkiPrzechowywanie papedy

Do potraw gotowanych na wolnym ogniu, do pasty curry, liście dodawane są w całości. Jeśli nie mamy dostępu do świeżych liści, możemy wykorzystać do gotowania mrożone lub suszone.

Drobno starta, grudkowata  skórka tych owoców ma niepowtarzalny zapach. Świeże limonki kaffir można zamknąć w szczelnych woreczkach i zamrozić. Zamrożoną skórkę można zetrzeć i ponownie umieścić owoc w zamrażalce. Liście również można zamrażać. Suszone liście papety powinny być zielone, nie żółte, dobrze by były przechowywane tak jak inne suszone zioła – szczelnie zamknięte, bez dostępu światła i wilgoci.

Zamiennie możemy w kuchni zastosować skórkę z limonki, liście innych cytrusów lub trawę cytrynową.

 

Właściwości zdrowotne papedy, liści Kaffiru.

Sok tych cytrusów wykorzystywany jest do produkcji  tajskich maści, szamponów i toników. Szampon z dodatkiem papedy ma właściwości oczyszczające i odżywcze. Limonka Kaffir jest stosowana od lat jako naturalny wybielacz, przydatny do usuwania plam.

Olejki eteryczne zawarte w limonce Kaffir są składnikiem maści, skórkę dodaje się do leków tonizujących poprawiającymi jakość krwi. Podobnie jak trawa cytrynowa i galangal, skórka owoców papedy poprawia pracę układu pokarmowego. Według przekazów medycyny ludowej, sok z limonki Kaffir wpływa korzystnie na zdrowie dziąseł i jest zalecany do szczotkowania zębów i dziąseł.

Inne nazwy:

birmańska: shauk-nu Indonesian: jerk purut, jeruk sambal; malajska: duan limau purut; filipińska: swangi; tajska: makrut, som makrut

kaffir limonka sklepKUP suszone liście Limonki Kaffir w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Papeda (Limonka Kaffir) - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.