Wanilia

Kategoria: Przyprawy

waniliaWanilia

Obok szafranu i kardamonu,wanilia jest najdroższą przyprawą na świecie. Hodowcy są znani z "markowania" swoich ziarenek ukłuciem szpilki, zanim zostaną one zebrane, w celu identyfikacji właściciela i zapobieganiu kradzieży. Wanilia pochodzi z Meksyku, gdzie nadal uprawiana jest komercyjnie. Wanilia była używana przez Azteków do aromatyzowania ich królewskiego drinku xocolatl - mieszanki ziaren kakao, wanilii i miodu. Cortez sprowadził wanilię do Europy w XVI wieku, po tym jak ujrzał Montezuma pijącego miksturę na bazie kakao.

Wanilia posiada wiele niekulinarnych zastosowań, takich jak aromatyzowanie perfum, cygar i likierów. Europejczycy wolą wykorzystywać ziarenka, podczas gdy Amerykanie zazwyczaj używają ekstraktu. Substancja zwana "waniliowym smakiem" nie zawiera wanilii w ogóle - jest ona syntetyzowana głównie z olejku goździkowego lub z "kumaryny", zawartej w ziarenkach tonka, których stosowanie jest zabronione w wielu krajach. Producenci lodów raczej nie kwapią się nadmienić, że nazwa najbardziej popularnego smaku pochodzi od łacińskiego słowa vagina. Dla starożytnych Rzymian, wagina oznaczała pochwę miecza. Hiszpanie przejęli to słowo jako vaina, którego zdrobnieniem jest vainilla, co oznacza "mała pochwa". Hiszpanie nazwali tak roślinę, ponieważ jej strąki przypominają pochwę.

laska waniliOpis wamilii

Aromat wanilli pochodzi z nasion, lub "strąków" rośliny. Strąki są ciemno brązowe, smukłe, pofałdowane, wielkości około 20 cm (8 cali). Są twarde i giętkie, a wanilię dobrej jakości charakteryzuje delikatny nalot białych iglastych kryształków zwanych givre. Kryształki te zawierają aktywny składnik, który w procesie fermentacji wytwarza charakterystyczny dla wanilii zapach. Strąki takie nazywane są "klarowną wanilią". Laski innej odmiany wanilii – „wanilii drzewiastej” są krótsze, jaśniejsze, nie pokryte kryształkami, ich smak jest mocniejszy i lekko gorzki. Każdy strąk zawiera tysiące malutkich czarnych nasion. Dostępny jest również ekstrakt waniliowy, którego smak jest identyczny jak oryginalny, pod warunkiem że jest dobrej jakości.

Bukiet: bardzo pachnący i aromatyczny
Smak: bogaty, pełny, aromatyczny i mocny. Najlepszej jakości wanilia pochodzi z Madagaskaru i Meksyku. Gorszej jakości jest ta, pochodząca z Indonezji i Tahiti.
Skala Ostrości: 1

 

Zastosowanie kulinarne wanilii

Łagodny aromat wanilii podnosi smak wielu słodkich dań: puddingów, ciast, kremów, sufletów oraz oczywiście lodów. Klasyczne przykłady potraw, których nieodzownym składnikiem jest wanilia to: krem caramel, brzoskwiniowa melba i szarlotka. Aromat waniliowy można wyczuć w wielu wyrobach czekoladowych i cukierniczych oraz w likierach Creme de Cacao i Galliano.

wanilia w laskach sklepKUP Wanilię laski 14 cm z certyfikatem w sklepie internetowym

wanilia w laskach sklepKUP Wanilię laski 16 cm z certyfikatem w sklepie internetowym

wanilia w laskach sklepKUP Wanilię laski ok 17+ cm z certyfikatem w sklepie internetowym

wanilia w laskach sklepKUP Wanilię laski ok 18+ cm z certyfikatem w sklepie internetowym

wanilia w laskach sklepKUP Wanilię mieloną produkt naturalny w sklepie internetowym (RZADKOŚĆ)

wanilia w laskach sklepKUP herbatę waniliową aromatyzowaną w sklepie internetowym

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Wanilia - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.