Oregano

Kategoria: Przyprawy

reśłina oreganoOregano (lebiodka pospolita)

Origanum vulgare

Gatunek z rodziny mięty. Pochodzi z zachodniej i południowo-zachodniej Eurazji i z regionu Morza Śródziemnego. Popularne oregano sprzedawane w sklepach (Origanum vulgare) może mieć łagodny smak i większe, mniej gęste liście.

Opis oregano

Oregano to roślina wieloletnia, rośnie od 20-80 cm, o przeciwnych liściach 1 - 4 cm długości. Oregano będzie rosnąć w glebie z pH 6,0 kwasowej (średnio) i 9,0 (silnie zasadowy) w korzystnym zakresie od 6,0 do 8,0. Kwiaty są fioletowe, o 3-4 mm długości. Oregano jest czasami nazywane dzikim majerankiem, a jego bliski krewny znany jest jako słodki majeranek. Kwiaty mają silny przyjemny zapach.  Preferuje gorący, dość suchy klimat, ale będzie dobrze rosnąć w innych środowiskach. Oregano, należy sadzić wczesną wiosną, w dość suchej glebie, w pełnym słońcu. Rośliny powinny być oddalone od siebie o ok. 12 cm od siebie.

Oregano jest ściśle związane z tureckim majerankiem, który różni się jednak znacznie w smaku, ponieważ w związkach fenolowych brakuje olejków eterycznych. Niektóre odmiany wykazują smak pośredni między oregano i majerankiem. Lebiodka ma aromatyczny, ciepły i lekko gorzki smak, który może różnić się w intensywności w zależności od gatunku. Oregano dobrej jakość może mieć tak silny smak, że może prawie znieczulić język, ale odmiany rosnące w zimniejszych klimatach często mają słabszy smak. Wśród związków chemicznych wpływających na smak są karwakrol, tymol, limonen, pinen, ocimene i caryophyllene.

oregano suszoneZastosowanie kulinarne oregano

Oregano jest ważnym ziołem w kuchni. Do przyprawiania smaku, używa się liści, które mogą mieć lepszy smak w suszonej postaci niż świeżej. Oregano zazwyczaj stosujemy do sosów, pizzy, przyprawiania mięs, sałatek. W północnych Włoszech zioło to stosowane jest od wieków i najczęściej używane jest z pieczonymi, smażonymi lub grillowanymi warzywami, mięsem i rybami. W przeciwieństwie do większości włoskich ziół, oregano łączy dobrze z ostrymi potrawami, które są popularne w południowych Włoszech. Natomiast mniej stosowane jest w północnej części kraju, gdzie preferowany jest majeranek. Oregano jest składnikiem ziół prowansalskich.

Zioło to ma również szerokie zastosowane w kuchni tureckiej, w Palestynie, Libanie, Egipcie, Syrii, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, na Filipinach i w Ameryce Łacińskiej.

W kuchni tureckiej, oregano jest stosowany głównie do poprawy smaku i aromatu mięsa, zwłaszcza mięsa baraniego i jagnięcego. W grill barach i kebab restauracjach, można je zazwyczaj znaleźć na stole, razem z papryką, solą i pieprzem.

Liście są najczęściej używane w Grecji, aby dodać smaku sałatce greckiej i zwykle jest dodawana do limonkowo - oliwnego sosu, który towarzyszy wielu potrawom z ryb, dodawany jest do grillowanych mięs oraz niektórych zapiekanek.

Oregano używa się także do aromatyzowania niektórych wódek i likierów. W celu aromatyzowania oliwy z oliwek można dodać do niej kilka pędów Oregano.

 

Właściwości zdrowotne oregano

Oregano było używane jako środek antyseptyczny, a także jako lek na żołądek, jelita i dolegliwości układu oddechowego. Działa odtruwająco, wiatropędnie, łagodzi rany, podrażnienia i choroby skóry. W Grecji do dziś ze względu na zawartość olejków tymolowych, stosowany jest  jako środek na ból gardła, kaszel, gorączke. Lebiodka ma wysoką aktywność antyutleniającą, ze względu na wysoką zawartość kwasów fenolowych i flawonoidów. Działa dobrze na wrzody żołądkowe i wątrobę.

oregano sklepTU można kupić dobre Oregano

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Oregano - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.