Jak przechowywać przyprawy i zioła?

Kategoria: Rozmaitości

przyprawyŻadne danie nie będzie kompletne bez aromatycznych przypraw i ziół, które wzmocnią jego niepowtarzalne walory smakowe. Pieprz, kurkuma, curry, bazylia czy rozmaryn zazwyczaj sprzedawane są w papierowych opakowaniach, które nie prezentują się zbyt stylowo, a do tego łatwo je w nich rozsypać. W czym przechowywać zioła i przyprawy, by nie tylko stanowiły ozdobę kuchni, ale też nie straciły swoich właściwości?

Szklane słoiczki

Jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie przypraw i ziół. Dlaczego cieszy się taką popularnością? Po pierwsze, w sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów i gadżetów kuchennych takich jak ZasmakujRadości.pl można znaleźć wiele różnorodnych słoików. Dostępne są te z zamknięciem z dodatkową gumką (podobną jak w przypadku słoików do kiszenia ogórków) lub z tradycyjnym dekielkiem (można wybrać też takie z nazwą danej przyprawy). Po drugie, szkło nie wchłania zapachów, nie odbarwia się – dzięki temu przechowywane w nich składniki długo zachowają swój niepowtarzalny aromat. Dużą zaletą szklanych słoiczków jest też łatwość pielęgnacji. Po skończeniu przyprawy wystarczy umyć słoiczek wodą z odrobiną płynu do naczyń. W słoiczkach obowiązkowo powinny być przechowywane gorczyca i gałka muszkatołowa, które zawierają tłuszcz – wymagają one szczelnego zamknięcia, gdyż w przeciwnym razie jełczeją.

Zacienione miejsce

Nie tylko jakość pojemnika do przechowywania przypraw ma kluczowe znaczenie, ale także to, gdzie będzie się go trzymać. Jakich miejsc należy unikać? Na pewno nasłonecznionej przestrzeni, np. parapetów oraz stawiania słoiczków w pobliżu kuchenki, gdzie przyprawy i zioła będą narażone na działanie wysokiej temperatury (półeczka nad kuchenką to zły pomysł). Gdzie zatem przechowywać kurkumę, pieprz, sproszkowaną paprykę i inne dodatki? Najlepiej w zacienionych szafkach i suchych szufladach.

Termin przydatności

Niewiele osób wie, że każda przyprawa ma swój termin przydatności. Kiedy należy ją wyrzucić? Gdy zaczyna się granulować, a po delikatnym potarciu nie proszkuje, oznacza to najprawdopodobniej, że zjełczała (wynika to najczęściej z nieprawidłowego przechowywania lub kontaktu z wilgocią). W koszu powinny znaleźć się też wszystkie przyprawy, których zapach nie jest wyczuwalny lub jest mało intensywny – najprawdopodobniej znajdowały się w nieszczelnym pojemniku lub słoiczek z nimi nie był dokładnie zakręcony.

Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Kontakt

Nasza strona stosuje pliki cookies: - statystyk google analytics - w celu poznania preferencji odwiedzajacych oraz w celu poprawnego wyświetlania się strony. Dowiedz sie wiecej
Copyright 2011 Jak przechowywać przyprawy i zioła? - Przyprawy - Encykolopedia przypraw, informacje o przyprawach, zastosowanie przypraw. Powered by Joomla templates. All Rights Reserved.